Logo Polskiego Radia
Print

Парламентські вибори в Італії: суспільні настрої радикалізуються?

PR dla Zagranicy
Taras Andrukhovych 06.03.2018 18:00
  • Wyniki wyborów we Włoszech.mp3
На виборах в Італії програють лівоцентрсти, виграють популісти, євроскептики та антимігрантські політичні сили
PAP/EPA/ANGELO CARCONI

За попередніми даними на парламентських виборах в Італії блок правоцентристських сил отримав приблизно 36% голосів виборців. Антисистемний Рух пяти зірок посів другу сходинку із результатом 32%. Оглядачі пишуть про поразку проєвропейської лівиці та перемогу популістських, антиіммігрантських, євроскептичних партій. Експерти наголошують на політичній кризі та непростих перемовинах про створення нового італійського уряду.

Згідно з екзит-полами, лідером парламентських виборів, що відбулися 5 березня в Італії, стала коаліція правоцентристських сил, створена екс-прем’єром цієї країни Сільвіо Берлусконі. На другій сходинці – антисистемний , євроскептичний і популістський «Рух п’яти зірок».

Екс-прем’єр-міністр Італії Маттео Ренці подав у відставку з посади голови Демократичної партії. Поразка партії, яка представляє майже усі італійські ліві політичні сили, була настільки великою, що політик сам визнав, що він має піти. Зазначу, що Демократична партія отримала 19% голосів виборців проти 40% чотири роки тому

Водночас ситуація з формуванням італійського уряду залишається незрозумілою через брак переважної більшості та конкуренцію між переможцями виборів. І антисисемний «Рух п’яти зірок», і блок сил правоцентристів хочуть створити свій кабінет міністрів.

Водночас італійські оглядачі звертають увагу на мовчання президента Серджо Матарелла щодо ситуації, яку вони називають політичним землетрусом та розпадом попередньої партійної системи в Італії. За словами доктора Пйотра Подемського з Варшавського університету, в Італії почалася політична криза.

«Це політична криза на багатьох рівнях. Дехто навіть говорить про те, що в Італії почалася ІІІ Республіка. Йдуть у небуття спадкоємці Комуністичної партії, яка мала велику силу в Італії, тобто Демократична партія, що була порядною, проєвропейською і передбачуваною лівицею. Приходять сили, котрі кричать про свій протест проти ситуації в Італії – це Рух п’яти зірок, який важко якось класифікувати, оскільки він поєднує у собі складові радикальної правиці та лівиці, а також Ліга Півночі, що говорить про те, що в Італії мають відбутися рішучі перетворення», - сказав він.

За словами президента Центру міжнародних відносин Малґожати Боніковської, велика частина італійського суспільства вважає, що старі партії вичерпали себе. Вони не спроможні дати відповіді на виклики сучасного світу.

«Факт, що одна третя італійського суспільства проголосувала за Рух пяти зірок, свідчить про те, що суспільні настрої радикалізуються. Цей феномен притаманний також іншим європейським державам. Йдеться про пошук альтернативи, але не дуже зрозуміло, куди звертатися. Рух п’яти зірок навіть не є партією, а рухом, об’єднаним завдяки Facebook та соціальним мережам довкола досить популярної особи коміка, який не має нічого спільного з владою. Це група, яка розвивалася на основі заперечення нинішнього порядку, не пропонуючи нічого нового замість цього. Вона здобула свою популярність, передусім, завдяки антиіммігрантським та антиєвропейським настроям, що дуже посилилися в Італії за останні роки. Згідно з опитуваннями, нині приблизно одна третя італійців хоче виходу з Євросоюзу. Італійці вважають, що попередні уряди, особливо останній уряд лівиці, не змогли докорінно поліпшити їхнє життя», - відзначила вона.

На погляд Пойтра Подемського, амбіції у справі посади прем’єра Італії мають лідери Руху п’яти зірок та Ліги Півночі.

«Рух п'яти зірок каже, що він представляє звичайних громадян. Інтернет для них є чудовим майданчиком для обміну думками. Рух стверджує, що він не представляє жодної ідеології, а шукає розвязання проблем під час дискусії. Там є люди з лівих та екологічних організацій, а також з кіл на межі з неофашистами. Лідери Руху п’яти зірок та Ліги Півночі наразі влаштовують театр, вимагаючи прем’єрства, однак, вони повинні розуміти, що математика невблаганна. Треба шукати союзників та коаліцію. Існує можливість, що коли вляжеться пил, буде сформована коаліція контрсистемних сил: Руху, Ліги та неофашистів з партії Брати Італії – Національний альянс. Це невигідно ні ЄС, ні Польщі. Це противники Європи та прибічники Путіна», - сказав Подемський.

За словами інших оглядачів, найбільші шанси отримати посаду прем’єр-міністра Італії має все ж коаліція, сформована Сільвіо Берлусконі. Партія екс-прем’єра «Вперед, Італіє», згідно з екзит-полами, отримує приблизно 13-15%. Трохи більше виборців підтримали партію правих популістів «Ліга Півночі». Разом блок правоцентристів може сподіватися на приблизно 36%.

На думку Малґожати Боніковської, результат парламентських виборів в Італії не дозволяє створити самостійний уряд.

«Рух пяти зірок переміг, проте він некоаліційний, ніхто не хоче з ними створювати коаліцію. Правоцентристи і лівоцентристи пішли на вибори як коаліції. Натомість правоцентристи, що разом отримали приблизно 36%, не є єдиним блоком. Це декілька політичних груп з досить великим розбіжностями між собою. Раптово Сільвіо Берлусконі стає поміркованим якорем італійської політики. Однак, гірший результат «Вперед, Італії» Берлусконі, ніж «Ліги Півночі», означає, що кандидата на премєра буде пропонувати саме остання. «Ліга Півночі» - це крайньо права партія, її лідер Маттео Сальвіні є молодим політиком, він не цурається радикальних висловлювань, євроскептичної та антиіммігрантської риторики. «Ліга» підкреслює прірву між багатою північчю та бідним півднем країни», - зазначила вона.

Експерт звернула увагу, що італійські лівоцентристи є набагато більш компромісними щодо європейського проекту. І для ЄС саме вони є найбільш проєвропейською силою на італійській політичній сцені. Однак, як зауважила Малґожата Боніковська, результати парламентських виборів свідчать про те, що Італія може покинути «перші ряди ЄС і потрапити на периферію у зв’язку з імовірною політичною нестабільністю у цій країні в найближчі місяці».

Водночас експерт вважає неможливою та нездійсненною реалізацію в Італії німецького сценарію, коли через відсутність переважної більшості у парламенті лівоцентристи та правоцентристи змушені створювати велику коаліцію. В Італії, за її словами, ідеологічна прірва, поділ та розпорошеність різних політичних партій цих груп надто великі.

PR24/Т.А.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти