Logo Polskiego Radia
Print

Чи можливе «поглинання» Білорусі Росією?

PR dla Zagranicy
Taras Andrukhovych 19.12.2018 18:00
  • Białoruś - Rosja.mp3
За словами польського експерта, Білорусь ще більше втратить свій суверенітет, але загрози для її незалежності немає
Президент Білорусі Аляксандр ЛукашенкаПрезидент Білорусі Аляксандр ЛукашенкаOkras [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Нещодавно під час прес-конференції з російськими журналістами президент Білорусі Аляксандр Лукашенка заявив, що Росія під приводом інтеграції хоче поглинути Білорусь. Щоправда, на погляд деяких експертів, загрози для незалежності країни немає, однак її суверенітет буде обмежений.

Водночас білоруський лідер зазначив, що «незалежність його країни – це свята річ». Лукашенка також висловився проти розгортання у Білорусі російської авіабази.

Бартош Теславський з порталу Eastbook.eu наголошує, що «алергічна реакція» президента Білорусі викликана тим, що він вже просто немає що продати росіянам:

«Тому він бере найвищі ноти у справі загрози незалежності. Так він хоче об’єднати довкола себе суспільство та представити під час перемовин з росіянами це таким чином, що, мовляв, подивіться - білоруси реагують і ви мусите змінити тон. Щодо військової бази Лукашенка не сказав категоричного „ні. Він намагається підвищити ціну, яку мали би за можливість її встановлення заплатити росіяни. Це, насправді, єдина річ, яку він може їм запропонувати».

Крім того, незалежна білоруське видання «Наша Ніва» поінформувало про закриту для ЗМІ нараду найважливіших політиків у Аляксандра Лукашенки. Зустріч відбулася декілька днів тому, а її темою було питання незалежності Білорусі. Учасники наради обмірковували свої дії у зв’язку із тиском з боку Росії. За словами автора публікації, усі вони погодилися до кінця захищати незалежність своєї країни. Тож чи існує загроза повільної анексії Білорусі Росією?

Останнім часом найважливіші російські політики все частіше офіційно говорять про те, що Білорусь може сподіватися на фінансову підтримку з боку Москви тільки тоді, коли Мінськ вирішить продовжити поглиблення інтеграції. Йдеться, зокрема, про введення спільної валюти, спільної митниці та судів. Бартош Теславський з порталу Eastbook.eu однак вважає, що нині загрози для незалежності Білорусі немає:

«Напевно певним чином буде обмежений суверенітет у звязку з можливими двома сценаріями інтеграції з Росією. Росіяни так поводяться тому, що нині Лукашенка є слабким, а утримування Білорусі - витратне. Росія, крім дуже великих природних ресурсів, не є найбагатшою країною. Вона не може собі дозволити підтримувати декілька конфліктів – забезпечувати анексований Крим і надавати велику фінансову підтримку Білорусі».

25 грудня під час білорусько-російського саміту має відбутися зустріч Лукашенки та Путіна. Серед іншого, президенти обговорюватимуть питання російської нафти, що має здорожчати для Мінська, оскільки Москва анонсувала введення мита на сировину, яку вона транспортує, зокрема, до Білорусі. Росіяни здійснили так званий податковий маневр, каже Бартош Теславський:

«Вони оподаткували продаж нафти в місці її вироблення, тому ціна для іноземних споживачів, також для Білорусі, збільшилася. За підрахунками білоруської сторони, якщо росіяни підвищать ціну на нафту, то це коштуватиме 3-4% ВВП Білорусі у найближчі декілька років. Це дуже багато. Під час зустрічі Лукашенка та Путін напевно порушать теж питання введення спільної валюти та можливої передачі під контроль росіян білоруського кордону. Росія є набагато сильнішою стороною білорусьо-російських договорів, а тому Москва може без перешкод закрити або ввести контроль на кордоні, також обмежити ввезення білоруських продуктів».

Ще одним важливим питанням є можливе розгортання на території Білорусі чергової російської військової бази. На погляд польського експерта Бартоша Теславського, Аляксандр Лукашенка під час зустрічі з Путіним намагатиметься вторгувати у росіян за це щось для Білорусі. Нині на території країни вже є два важливі військові об’єкти Росії.

«Одна з цих баз – у Вілейці – фундаментально важлива для Росії, оскільки це центр звязку з Військово-морським флотом РФ а Атлантичному морі. Теоретично оренда цих баз завершується у 2020 році. Тому Лукашенка намагатиметься вигідно продати це питання. Водночас неможливим є сценарій категоричного скасування цих договорів, бо кримський сценарій показує, що росіяни свої військові обєкти будуть захищати за будь-яку ціну».

Не таємниця, що Лукашенка намагається «грати на двох скрипках» - західній та східній. Щоправда, за словами Бартоша Теславського, на Заході є мало країн, які насправді слухають білоруського лідера:

«По-перше, західна сторона дуже добре зрозуміла, що білоруси маневрують. Конфлікт в Україні показав те, наскільки трагічно може таке маневрування закінчитися. За умови досить незначних рухів Лукашенки ніхто на Заході не хоче простягнути йому руки. На мій погляд, хоч це звучить жахливо, Білорусь на Заході нині сприймають як внутрішню справу Росії. У нинішніх умовах Європейський Союз, який міг би зробити для Білорусі дуже багато, не зацікавлений у розширенні співробітництва з Мінськом. Брюссель може надати щонайбільше якусь фінансову підтримку. Крім того, нині Україна поглинає досить багато уваги, коштів та активності закордонної політики ЄС. Тому для Білорусі наразі не залишається місця».

Отже, навіть якщо Аляксандру Лукашенку під час зустрічі з Путіним 25 грудня вдасться щось вигідно вторгувати у Росії для Білорусі, це станеться дуже великою ціною, підсумовує Бартош Теславський з порталу Eastbook.eu.

PR24/Т.А.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти