Logo Polskiego Radia
Print

Вибори до Європарламенту

PR dla Zagranicy
Jana Stepniewicz 27.05.2019 15:08
  • 011A55A2.mp3
Рекордна явка виборців, результати прогнозовані, але з несподіванками
PAP/Darek Delmanowicz

У євросоюзних країнах завершилися вибори до Європейського парламенту. Своїх представників до цієї установи вибирали громадяни усіх 28 країн. У деяких, як у Чехії, голосування тривало два дні, але найчастіше виборчі дільниці були відкриті в неділю, 26 травня. Повних даних з усіх країн поки що немає, але вступні результати у Польщі та інших країнах ЄС будемо обговорювати вже сьогодні. В С

У Польщі до виборчих урн пішло 45,61% громадян. Це рекордне зацікавлення європейськими виборами. Президент Польщі Анджей Дуда подякував громадянам за активну участь у виборах:


«Це феноменальна новина. І я хочу, передусім, подякувати за участь у виборах. Звісно, вітаю євродепутатів, котрих вибрано до Європарламенту. Тепер вони можуть гордо увійти до усіх європейських установ, за ними – голоси поляків. Я хочу подякувати полякам, що вони прислухалися до закликів і політиків, і моїх – аби в неділю, 26 травня, зробити це зусилля і піти на виборчі дільниці. Я дуже дякую і пишаюся своїми земляками!»


Вступні результати виборів такі: перемагає партія Право і справедливість з результатом 45,6%. На 7% голосів менше набрала Європейська коаліція, за яку проголосувало 38,3 % виборців. На третьому місці – новостворена партія Весна, яка набрала 6,1% голосів. Ці три політичні сили проходять до Європарламенту. Нижче виборчого порогу – Конфедерація Корвін, Браун, Лірой і націоналісти (4,55 % голосів) і партія Кукіз’15 – 3,70% , а також – партія Лівиця разом, яка набрала 1,3% голосів.

Право і справедливість називає свої результати історичним тріумфом. Говорить Ришард Чарнецький, євродепутат від Права і справедливості:

«Це історичний тріумф Права і справедливості. Ми вперше перемогли у Європейських виборах, двічі ми перемогли у президентських виборах і двічі – у парламентських. А тепер маємо рекордну кількість мандатів у Європейському парламенті. Колись Громадянська платформа мала 25 мандатів, а ми будемо мати щонайменше 26 мандатів».

Результати виборів показують, що Європейська коаліція склала іспит як проект, - оцінює депутат Марцін Кервінський з Громадянської платформи. Нагадаємо, до Європейської коаліції входять такі парті: Громадянська платформа, Польська селянська партія, Союз лівих демократів і партія Зелених. Тепер, як каже Керівнський, треба проаналізувати дії й зробити висновки:

«Ми повинні зосередитися на тому, щоби інтегрувати Європейську коаліцію. Це 38% виборців у Польщі, як бачимо, висловило свою довіру цьому проекту. І ми повинні подбати про цих виборців. Звісно, слід думати про інші групи виборців, яких можна зацікавити своїми пропозиціями. Але треба теж поволі думати про парламентські вибори».

Представник Європейської коаліції Анджей Галіцький теж наголошує, що ЄК вже готується до парламентських виборів, які відбудуться восени цього року:

«Цей продемократичний і проєвропейський блок повинен створити спільну, так би мовити, збірну, у виборах до польського парламенту, до Сейму та Сенату. Чому? Тому що чітко видно – відбувається зіткнення двох Польщ. Звісно Польща у нас – одна, один державний інтерес, одна державна безпека. Але маємо справу з двома баченнями розвитку держави».


Цьогоріч участь у виборах до ЄП в євросоюзних країнах - теж висока. Вступні дані говорять про явку на рівні 50,5%. Це найвищий результат за останні 20 років. Найбільше громадян ЄС взяло участь у виборах 1979 року, тоді до урн пішло 62% виборців.

Перші результати виборів у євросоюзних країнах показують, що перемагають Християнсько-демократичні партії. З попередніми даними ознайомилася кореспондентка Польського радіо в Брюсселі Беата Пломецька:

«Християнські демократи матимуть 180 депутатів. Але у порівнянні з попередніми виборами, які відбулися п’ять років тому, цьогорічний результат є гіршим. Представництво Європейської народної партії (до якої входять правоцентристські партії) буде меншим на 30 депутатів. Місця у Європарламенті втрачають теж соціалісти, котрі у виборчих перегонах посіли друге місце і матимуть 146 депутатів. Ці дані підтверджують, що вперше за останні 40 років, тобто від перших безпосередніх виборів до ЄП, правоцентристські та лівоцентристські партії не матимуть більшості. Обидві групи потребуватимуть підтримки інших, щоби просунути свої ідеї. У цьогорічних виборах добрі результати отримали ліберали, котрі матимуть 109 депутатів, тобто на 30 місць більше, ніж мають тепер. Неочікувано на четверту сходинку за кількістію набраних голосів піднялися Зелені – вони матимуть 52 місця в парламенті ЄС. У Європейському парламенті нового скликання Зелені матимуть на 20 мандатів більше. Консерватисти втратили підтримку і набрали 60 мандатів, змість 70, як це було досі. Досить міцну групу до Європарламенту введуть євроскептики. Але, як кажуть експерти, ця група політиків не буде настільки міцною, щоби ускладнювати чи блокувати роботу ЄП. Безпечна більшість належить, однак, проєвросоюзним партіям».

У виборах до Європарламенту взяли участь усі члени ЄС, тобто усі 28 країн, включно з Великою Британією. Лондон, хоча готується до виходу з ґрона євросоюзних столиць, формально в цьому ґроні досі є. Британці, однак, показали свій політичний вибір, голосуючи за партію Брекзит Найджела Фараджа. Повідомляє кореспондент Польського радіо Адам Домбровський:

«Тріумфує партія, яка формально існує на британській політичній сцені шість тижнів. Як заявив її лідер, Найджел Фараж, британці висловилився за виходом їхньої країни з Євроспільноти, але правлячі партії консерватистів та лейбористів досі не можуть провести брекзиту. Консервативна партія має найгірші виборчі результати від 1832 року. Значно втратила підтримку Лейбористська партія. Натомість досить добрі результати досягла Ліберально-демократична партія, котра виступає проти виходу Великої Британії з ЄС».

Окрилений перемогою, Найджел Фарадж одразу після оглоошення результатів виборів заявив, що його партія теж хоче брати участь у переговорах з Брюсселеам стосовно брекзиту.


«В Brexit Party є люди з досвідом у сфері бізнесу. Ми хочемо бути частиною команди з переговорів. Хочемо взяти на себе відповідальність і ми до цього готові. Маю надію, що влада тепер мене чує».


У Франції тріумфує Марін Ле Пен, її партія Національний фронт здобула 23,5% голосів і залишила позаду партію Еммануеля Макрона Республіко вперед! У Німеччині, хоч найбільше голосів 28,9%, здобула правляча коаліція ХДС/ХСС (Християнсько-демокартичний союз і Християнсько-соціальний союз) , але справжнім пеерможцем є партія Зелених, яка набрала 20,5% підтримки.

IAR/Яна Стемпнєвич

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти