Logo Polskiego Radia
Print

Брюссель – Київ. Кінець переговорів?

PR dla Zagranicy
Taras Shumeyko 06.03.2012 14:23
  • 00413D2C Voznyak.mp3
Переговори про асоціацію між Брюсселем і Києвом зайшли в глухий кут – такого висновку дійшли міністри закордонних справ п’яти європейських країн: Польщі, Швеції, Великої Британії, Чехії та Німеччини
Фото: Тарас Шумейко

Радослав Сікорський, Карл Більдт, Вільям Хейг, Карел Шварценберґ і Гідо Вестервелле опублікували в газеті «The New York Times» відозву під заголовком «Сповзання України», в якій оголосили, що не можуть приховати зростання їхнього занепокоєння з приводу стану демократії в Україні. Вони зазначають, що незалежні ЗМІ та громадські організації України повідомляють про тиск з боку влади, а судові процеси над опозиційними політиками, зокрема Юлією Тимошенко і Юрієм Луценком, мають ознаки «політично мотивованого й вибіркового правосуддя». Їх було проведено без належного дотримання засад верховенства права і прав людини. Це один із головних чинників, які заблокували переговори, наголошують міністри.

Втім, політолог професор Тарас Возняк сподівається, що перспектива переговорів про Асоціацію все ще залишається відкритою.

проф. Тарас Возняк: Парадоксальним чином може статися так, що вибори президента Путіна в Росії можуть дещо настрахати керівництво України з огляду на більш агресивну політику Російської Федерації. Путін, будучи вчетверте при владі, не матиме що втрачати – він потребуватиме якихось символічних перемог, в тому числі підім’яти якимось чином Україну. Я думаю, цього боятимуться не тільки міністри, котрі підписали відозву, але й сам фігурант зриву підписання угоди про асоціацію між Україною і Європейським Союзом – пан Віктор Янукович.

Відтак логічно було б очікувати з боку українського президента відповідних кроків, вважає наш співрозмовник...

проф. Тарас Возняк: Якщо залишились рештки хоч якогось політичного мислення й інстинкту самозбереження, то цілком можливими є кроки до пошуку балансу інтересів. Що стосується Луценка, то ще є шанс із апеляційним судом. Ми вже бачимо, що президент Янукович нібито хоче зустрітися з представниками всіх фракцій парламенту, в тому числі й опозиційних фракцій. Це вже може бути якийсь сигнал. Що стосується Тимошенко, то в принципі Янукович уже змінював порядок амністування засуджених в Україні. Так само він може його змінити в будь-яку сторону на вимогу міжнародного співтовариства щодо звільнення Тимошенко, а також на вимогу частини українського суспільства. Все – в руках однієї людини.

Нагадаємо, що відозву очільників зовнішньополітичних відомств Польщі, Швеції, Великої Британії, Чехії та Німеччини опубліковано в газеті «New York Times», фрагменти документу в українському перекладі можна прочитати на сайті «Українська правда», а повний текст відозви англійською мовою передруковано в незалежному культурологічному часописі «Ї», який видає політолог проф. Тарас Возняк.

Тарас Шумейко

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти