Logo Polskiego Radia
Print

У Польщі створять Національний центр харчової освіти

PR dla Zagranicy
Anton Marchynskyi 11.01.2017 16:27
  • 00D2D792.mp3
Про цей проект розповідає Ганна Столінська-Фєдорович з Інституту продовольства і харчування
Фрукти на ринкахФрукти на ринкахjedzzglowa.blogspot.com

Найближчим часом в Інституті продовольства і харчування розпочнеться діяльність Національного центру харчової освіти. Завдяки цьому кожен зможе отримати важливу інформацію, що допоможе йому зберегти та поліпшити власне здоров’я.

А нашею гостею, яка розповість про цей проект, є Ганна Столінська-Фєдорович з Інституту продовольства і харчування.

– Отже, говорячи про Національний центр харчової освіти, хочу запитати, чи в Польщі взагалі є потреба мати таку установу загальнонаціонального масштабу?

– Гадаю, що так, напевно. Бо передусім ми масово товстішаємо. Вже понад 60% поляків має надмірну масу тіла, через що виникають різноманітні проблеми зі здоров’ям. Ми знаємо, як харчуватися, але не вміємо цього застосовувати. Адже такої інформації безліч, і невідомо, чи вона надійна, чи ні. Натомість, на нашому сайті, гадаю, такою вона буде.

– Власне, здавалося б, що чимало вже на цю тему було сказано, що ми чимало знаємо, тож чергова установа просто непотрібна, бо інформації і так вистачає…

– Її багато, але насправді вона дуже суперечлива. Це по-перше. По-друге, вона не надто точна і часто ґрунтується на відчуттях різних осіб, а не наукових дослідженнях, вартих довіри. Насправді, спостерігаючи за людьми, я бачу, що кожен трактує себе як дієтолога. Бо їжа з нами щодня і кожен з нас є експертом у цих питаннях. Дуже добре, що ми любимо про це розмовляти і розповідати про власні теорії щодо того, як харчування на нас впливає, але однак, гадаю, нам слід зосередитися на надійній інформації, що походить з Інституту продовольства і харчування.

– Так, можна почути, що хтось радить їсти банани з ранку до вечора, або помаранчі. І в цьому сенсі ви говорите про те, що кожен з нас є експертом. Але це, мабуть, добре, що ми розмовляємо про це, що ця тема існує?

– Звісно, тільки часто це виглядає якось дуже агресивно серед людей: скажімо, я тримаюся білкової дієти, отже їм лише м’ясо, а якщо ти не їси м’яса, то ти кролик. Тож, трапляються забавні ситуації.

Забавні і агресивні? Харчування може спонукати до агресії? Розкажіть про це більше, будь-ласка.

– Ну, я за цим спостерігаю щодня навіть в таких родинних ситуаціях. Коли надходять свята, то однією з тем є спосіб харчування. Я, наприклад, сама не їм м’яса, отже, завжди з’являються розмови на цю тему – більш чи менш приємні. Отже, це не завжди виглядає так, як би ми хотіли, що все індивідуально і кожен сам може вибирати, як харчуватися та дбати про власний організм, тільки часто нас звинувачують в тому, що ми щось робимо не так.

– Отже, уявімо собі ситуацію, що є ці Різдвяні свята, ми не їмо м’яса і, наприклад, наша дитина також не їсть м’яса. Ми зустрічаємося в широкому родинному гроні і тоді все починається: пояснення, чому так є, і чи це здоровий підхід, чи ні, чи можна харчуватися інакше, що ви невідповідальні батьки тощо. І, отже, мені цікаво, чи існує така установа – може, нею як таким науковим підґрунтям буде Національний центр харчової освіти – де б ми змогли порівняти свої харчові плани і, звісно, також певний спосіб життя, та спертися на більш варту довіри інформацію, ніж на те, що казала колежанка з праці чи сусідка?

– Так, Національний центр харчової освіти, який буде створено при Інституті продовольства і харчування, збиратиме варте довіри знання від найліпших спеціалістів з харчування. Ми беремо до уваги різні рекомендації щодо харчування. І взагалі, укладаючи рекомендації та харчові норми, ми дивимося на те, що говорить Всесвітня організація здоров’я та інші важливі світові установи. І, справді, там буде варта довіри інформація, але представлена дуже доступно для звичайного поляка. У тому числі, про вегетаріанство, я за це відповідальна, там вже є статті, запрошую. Можна теж підписатися на розсилку. Сторінка починає працювати 19 січня.

– Але коли сьогодні я заходжу на інтернет-сторінку Інституту продовольства і харчування, то також можу щось почитати на цю тему, переглянути якісь новини про харчування. Отже, чим нова сторінка відрізнятиметься від тієї, що вже існує?

– Гадаю, що вона буде більш доступною для людей, більш зрозумілою, більш зорганізованою, більш мультимедійною, впорядкованою. Тож вона стане справді добрим знаряддям для освіти кожної особи.

– Ми заходитимемо на сайт і що там бачитимемо та що на ньому ми зможемо робити?

– Напевно, тематично ми зможемо знайти інформацію, що нас цікавить. Можна буде переглянути інтерв’ю з експертами Національного центру харчової освіти, присвячені різним темам, передусім про харчування за різного роду захворювань. Бо це – здоров’я суспільства – для нас найважливіше. А також низка інших можливостей, що зараз лише творяться, тому мені ще важко сказати напевно, що на сайті можна буде знайти.

А мультимедійний вимір матиме велике значення?

– Звісно, бо, однак, зараз ми не тільки любимо читати, але передусім переглянути якийсь швидкий ролик, повідомлення. Тому такі короткі, важливі повідомлення також будуть публікуватися на сторінці.

– Тобто форма слідуватиме найновішим тенденціям, бо все, як ви кажете, буде представлено швидко, кольорово. Отже, форма має відповідати тому світові, в якому ми існуємо?

Так, у швейцарській програмі ми також створили додатки для вагітних жінок, для осіб, що, власне, хочуть мати контроль за тим, що вони споживають. І ці додатки весь час доступні до стягнення. Тому вважаю, що ми створюватимемо якнайбільше таких сучасних речей, аби, насправді, вже від дітей до літніх людей кожен міг користатися з цієї інформації. Отже, на сайті буде дуже великий діапазон знання.

– А індивідуальний вимір теж якось зазначатиметься, коли кожен зможе знайти щось саме для себе або вписати десь свої дані, скажімо, масу, та сформувати якусь дієту для себе тощо?

– Я вважаю, що формування дієт є, однак, дуже індивідуальним питанням. Напевно, ми не поставимо дієтолога на цю інтернет-сторінку. І через те, що ми впишемо, скільки важимо, який маємо зріст і що їмо, перед нами, звісно, не з’явиться готова дієта. Не про це йдеться. Нашим завданням є зміна способу мислення про їжу, і про те, як вона впливає на наше життя і здоров’я, про те, аби, врешті, знайти варту довіри і цікаву інформацію на цю тему. Тож, це не принесе вирішення всіх проблем. Я, однак, заохочую зустрічатися з дієтологом індивідуально. Але поради щодо того, як зменшити масу тіла, теж, звісно, на сторінці будуть.

PR24/А.М.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти