Logo Polskiego Radia
Print

Роботизація - це вже справа сьогодення

PR dla Zagranicy
Anton Marchynskyi 20.06.2018 15:42
  • 00FEEEA6.mp3
У Варшаві відбувся форум «Ера роботів» - найбільший польсько-французький економічний форум
pxhere.com, CC0 Public Domain

«Ера роботів» - це найбільший польсько-французький економічний форум. Минулої п’ятниці цей захід відбувся у Варшаві. Нашою гостею, з якою ми поговоримо як про цю подію, так і загалом – та передусім – про роботизацію польської економіки, є Моніка Констан, генеральна директорка Французько-польської економічної палати.

Провідною темою зустрічі цьогорічного форуму був штучний інтелект і його значення для розвитку Польщі, Європи і всього світу. Форум вже завершився. Натомість нашу розмову про роботизацію варто почати з того, на якому етапі ми перебуваємо сьогодні – як це виглядає в Європі та як польська економіка виглядає в цьому контексті у загальноєвропейських рейтингах?

- Звісно, країною, що найшвидше рухається вперед, якщо йдеться про роботизацію, є Німеччина. Це лідер в Європі. Франція намагається наздоганяти її в цьому «пелотоні». Польща, на жаль, знаходиться далі, аніж, хоч би, Чехія та навіть Словаччина. Проте, ми також маємо надію, що якщо прискоримося на цьому шляху, то станемо лідером принаймні в нашому регіоні. Це насамперед зумовлено коштами, оскільки роботизація дуже дорого коштує, хоча, звісно, вона ефективна. Однак, це такий процес, що на початку вимагає дуже потужних інвестицій.

- Роботизація і автоматизація – це галузі, що, безперечно, пов’язані з новітніми технологіями, а це напрямок розвитку, про який дедалі частіше задумуються також і польські фірми.

- Також і це, звісно, адже йдеться про заміну людей машиною у виконанні найбільш повторюваної та рутинної праці. Машиною, що відповідним чином до цього підготовлена, запрограмована, завдяки чому вона звільнить людей від таких нецікавих обов’язків.

- На додаток, з кожним кварталом щораз важче знайти людей на нові робочі місця. Чи відповіддю на такі виклики на ринку праці, на проблеми, з яким він зіткнувся, у тому числі на невпинне старіння суспільства, можуть бути, власне, роботи? А, може, вони вже такою відповіддю є?

- Безперечно, це може, а навіть повинно бути одним з рішень, бо, по-перше, звісно, ми бачимо, що діється на ринку праці у Польщі та бачимо, як Ви зауважили, і з огляду на старіння суспільства, і через демографічний спад, з яким ми зіткнулися, дедалі більші проблеми із пошуком працівників. Особливо, якщо йдеться про посади із найпростішими функціями, тобто часто із повторюваною працею. І в цьому випадку роботизація буде чудовим виходом із ситуації, яка склалася. Але це загальна тенденція, що спостерігається у всьому світі, а також вона розвивається у Європі та – я сподіваюся – вона щораз динамічніше розвиватиметься у Польщі. Вона дозволить зосереджуватися на інших сферах – більш творчих, що вимагає єднання аспектів недоступних для машин. Тому ми не боїмося (а принаймні я сміливо про це заявляю і таку тезу поставила на цьому варшавському економічному форумі), що роботизація позбавить нас робочих місць.

- Цього, власне, стосується моє наступне запитання. Адже завжди, коли ми ведемо мову про роботів, з’являється такий страх, що роботи витіснять нас з ринку праці.

- На певних робочих місцях роботи, звісно, нас замінять. І я говорю про таку картину, звісно, не у перспективі найближчих декількох місяців, а радше декількох десятків. Проте, насправді близько 18 відсотків професій, які ми сьогодні маємо, ще 20 років тому не існувало. Лише подумайте, наскільки швидким є прогрес: кільканадцять років тому, практично, однієї п’ятої професій, що існують на даний момент, ми навіть не могли собі уявити. Прогрес триватиме. А найбільшою проблемою, на якій наголошували в ході форуму, особливо під час панелей, присвячених освіті, є прогнозування притаманних йому тенденцій та відповідна підготовка людей, можливо навіть їхня перепідготовка, аби вони були спроможними пристосуватися до нових потреб ринку праці, котрі надзвичайно швидко змінюються.

- Чи розуміння необхідності бути готовими до того, що на нас чекає така революція, зростає?

- Воно щораз більше, хоча, на жаль, нам важко оцінити, наскільки воно велике. Прогрес є, але ми би хотіли, аби таке розуміння було б ще більшим.

- А наскільки сильно, на Вашу думку, ця ера роботів вплине на нашу економіку, на наші підприємства та, зрештою, на життя всіх нас?

- Вона вже впливає на життя всіх нас. Їдучи сюди на інтерв’ю до Польського радіо я замовила таксі за допомогою мобільного додатку. Такого роду рішень якихось 10 років тому ще не було, а я переконана, що особливо популярними вони не були ще й декілька років тому. На кожному кроці нашого повсякденного життя ми стикаємося з рішеннями, які були створені на хвилі технологічного розвитку, завдяки дуже інтенсивному прогресу в розвитку підходів до створення, обробки, використання великого обсягу даних. Без роботизації, без автоматизації і штучного інтелекту такі рішення не були б можливими. Тобто зберігання великих обсягів інформації – це одне, вміння відповідної обробки та використання цієї інформації – друге. І, власне, ми вже перебуваємо на цьому етапі. Отже, було б добре, аби Польща, місцеві фірми та установи якнайшвидше включилися у цей стрімкий рух до майбутнього та були спроможними використати свій шанс.

- Як я розумію, саме про це була мова на Вашому форумі. Ця подія, безперечно, становила нагоду для дискусій, зустрічей, але також і встановлення ділових зв’язків між польськими і французькими фірмами, польськими і французькими підприємцями. Чи не так?

- Так, це насправді єдиний настільки великий і настільки важливий економічний форум, який насамперед знайомить між собою підприємців, але також загалом обидві наші країни. Як серед слухачів, так і серед доповідачів ми мали представників світу науки, політики та бізнесу. І про це, власне, у наших варшавських зустрічах ідеться, аби періодично давати можливість людям з Франції та Польщі зустрітися і розпочати діалог на теми, котрі здаються нам важливими і актуальними для обох країн.

PR24/А.М.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти