18-19 травня у Луцькому замку відбуватиметься VIII джаз-фольк фестиваль «Музичні діалоги 2012». Ця подія, окрім свого музичного наповнення, цікава ще й тим, що своїм корінням сягає заходів, що відбувались не лише в Україні, але і в сусідній Польщі – у Замості. Й лише кілька років «Музичні діалоги» відбуваються лише на Волині.
А розповідає про це організатор фестивалю Олег Баковський.
Запрошуємо послухати звуковий файл
Друга подія, про яку ми хочемо Вам сьогодні розповісти, це 3-ій Варшавський ярмарок книги, що тривав у польській столиці від 10 до 13 травня. Йдеться про найбільший книжковий захід року на берегах Вісли, котрий збере близько півтисячі видавців та понад 400 авторів різних жанрів.
Про подробиці ми попросили розповісти програмного координатора ярмарку Тадеуша Ґурного.
– Це 3-ій Варшавський ярмарок книги, але він є продовженням традиційного Міжнародного книжкового ярмарку у Варшаві, який організували з 50-х років минулого сторіччя. Ця подія востаннє відбулась в 2010 році. А Варшавський ярмарок книги (що цілком не означає, що він не міжнародний) – це така ініціатива, що мала за мету більше пристосувати захід до сучасних реалій книжкового ринку і до потреб сьогоднішнього читача. Специфікою ярмарків попередніх років була зустріч з книжкою, котрої більш ніде не можна було роздобути. Це були книжки з закордону, з Заходу, можливість торкнутись, так би мовити, світу свободи. Проте, все змінилось, а ярмарок неначе цього не зауважив. І тому, власне, ми – група польських видавців та виставкових фірм – висунули таку ініціативу, аби захід виглядав інакше. А тепер і є інакше. Каталог цьогорічного ярмарку налічує понад 600 сторінок. Це вже доказ того, що багато що відбувається нового й цікавого.
Два роки тому, коли відбулось таке перезавантаження книжкового ярмарку в Варшаві, Ви дуже багато уваги приділили новим форматам книжок. Кажу про e-book’и та аудіо-книжки. Як з цим цьогоріч?
– Так, це окремий сегмент ярмарку, приготований з думкою про професіоналів. Це, власне, весь Форум нових технологій. Адже з усім цим треба познайомитись, навчитись жити, якось поводитись. А друга група подій присвячена надзвичайно актуальній та гарячій темі, тобто авторським правам, інтелектуальній власності й усім тим проблемам, що виникають, власне, через розвиток нових носіїв інформації. І це справді була така новинка на нашому ярмарку, яка культивується й до сьогодні. Отже, маємо дискусії, що стосуються як продажу нових технологій, доступу до них, так і їхнього функціонування.
Які автори відвідують цьогорічний ярмарок?
– Якщо йдеться про письменників, поетів, то маємо, зокрема, Юлію Гартвіґ, Юзефа Гена, маємо професора Януша Тазбіра. Понад 400 прізвищ, тож перераховувати можна ще дуже довго, але з закордонних авторів є Джонатан Керролл, Кеті Кессіді. Буде також Карл Оноре – це гуру так званого руху slow, руху, що нагадує нам дещо вповільнитись, не бігати, не жити зашвидко. І буде також найбільша мабуть зірка – шведський поет, Нобелівський лауреат Томас Транстремер.
А отже, ярмарок напевно був вартий уваги, й не лише з боку книжних молей.
Антон Марчинський