Logo Polskiego Radia
Print

Кипуча енергія науки

PR dla Zagranicy
Anton Marczynskyj 19.05.2012 13:56
  • Wrzaca energia nauki. Relacja z XVI Piknika Naukowego.mp3
Розповідаємо про XVI Науковий пікнік у Варшаві

Експерименти з вибухами, блискавками та зрідженим азотом, а також: концерти, конкурси, історичні реконструкції та багато-багато чого ще. І в тому числі, про що ми вже розповідали, презентація нашої редакції — Української служби Польського радіо. І близько 100 тисяч гостей. А все це протягом одного дня на XVI Науковому пікніку Польського радіо та Центру науки Копернік.

Говорить директор Центру науки Копернік Роберт Фірмгофер.

– Це вже XVI Пікнік. А загалом Пікніки з минулого року мають щораз іншу головну тему. Цьогорічна тема особливо цікава, бо нею є енергія. Притому, енергія розуміється тут дуже широко: і як фізичне явище, і як те, що є в нас всередині — та, котру отримуємо з шоколадних батончиків, наприклад. І дуже багато показів у пікнікових наметах стосуються цієї теми. Наприклад, у нашому наметі Центру науки Копернік можна побачити різних роботів на сонячних батареях або інші пристрої з вітряними генераторами. Отже, показуємо різні можливості отримання, обробки та використання енергії для нашого майбутнього.

Звертаюсь, отже, до учасників з проханням розповісти про те, що вони тут показують...

– Представляємо тут хімічний вулкан, і, як видно, це все кольорове..., а також йодовий годинник. Все у кольорах веселки. Вже закінчуємо експеримент, але він вдався чудово!

А як цей вулкан діє?

– Це полягає у тому, що під впливом миючого засобу для посуду, оцту з барвником та очищеної соди вибухає піна. І це виглядає як вулкан — дуже ефектний експеримент. Треба тільки вибрати колір лави, який хочемо.

На одному з наметів написано: «Pan Korek» «Пан Корка». Питаю у господарів цього намету, що це значить?

– «Пан Корка» — це така цікава постать, котра ходить у корковому капелюсі й може здійснювати різні експерименти з використанням речей, які можна знайти вдома. А ми його представники. Отже, робимо, наприклад, експерименти зі звуком: так собі можна зробити водний орган. А окрім такого роду експериментів маємо «зелену студію позитивної енергії»: на тлі зеленої тканини можна виступити перед камерою та своїми словами пояснити якісь дуже складні речі з фізики, як, наприклад, чому літає літак, занурюється підводний човен тощо. Все це записується, а згодом такі записи можна буде знайти в інтернеті.

Окрім організацій, що популяризують науку та факультетів багатьох польських університетів, спеціалізацією яких є точні наукові галузі, а отже коли й презентація поняття енергії — в дусі фізики, наприклад — є для них цілком природною, на Пікніку було також безліч гуманітарних та мистецьких осередків. Як, приміром, Музей історії Польщі. Що ж вони могли показати?

Говорить професор Міхал Копчинський

– Головна тема — це енергія. А в зв'язку з цим якщо хтось має історію в назві, як ми, то може тільки розповісти про історію енергії. Отже, ми показуємо дві епохи в історії цивілізації. Перша, це коли енергії було відносно небагато і вона походила лише з натуральних джерел — з приборканої води та вітру. І друга епоха — тут справа від нас вже чути як щось сопить — це парова машина. Маємо модель, яку ми позичили в Музеї техніки, а наш головний спеціаліст доктор Збіґнєв Тухольський її запустив. Вона, однак, не діє на 100 відсотків, тобто від пару. Але це добре, бо місця тут мало, а циліндр був би дуже гарячий. Але вона діє завдяки повітряному компресору, а тому ми в безпеці. А пан Збіґнєв може професійно пояснити чому ця машина взагалі працює.

Науковий пікнік давно відомий не лише в Польщі, але й за її межами. А тому й не було дивом зустріти тут іноземних учасників.

– Ми показуємо кілька експериментів з нашого наукового центру Technopolis у Бельгії. Це передусім з галузі хімії та фізики, але тільки забавні речі.

Хто є головним адресатом Наукового пікніка? Може, припущу, це цьогорічні абітурієнти вишів, котрі ще не до кінця визначились зі своєю майбутньою професією?
Роберт Фірмгофер:

– Ідея [значно] ширша. Науковий пікнік адресований до всіх. І якщо Ви розглянетесь довкола, то побачите і дуже молодих людей, тобто зовсім дітей, але також дуже багато дорослих і є трохи навіть старших людей, котрі приходять сюди зі своїми онуками. Пікнік може запропонувати щось кожному, як і сама наука. А з точки зору навіть не випускників, а теперішніх учнів гімназій (бо саме тоді найчастіше приймається рішення про майбутню спеціалізацію), тут справді є шанс зіткнутись зі справжньою наукою та дослідженнями. Можна також порозмовляти з науковцями в цьому дуже неформальному місці, де ніхто не стидатиметься задавати питання, як це, наприклад, буває в лекційній залі.

Після такої відповіді я вирішив перевірити її на практиці. Бачу мати з двома зовсім маленькими дітьми.
Чи для таких маленьких дітей теж щось знайдеться на Науковому пікніку?

– Безперечно! Ми були вже на виставках, присвячених хімії та фізиці. Демонстрація вулканів. Хлопцям все це дуже сподобалось.

Отже, маємо відповідь! І хоч XVI Науковий пікнік вже завершився, та незабаром — бо вже наступного травня — матимемо його продовження. А ті, хто чекати не хоче, можуть відвідати Центр науки Копернік та слухати передачі Польського радіо.

Антон Марчинський

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти