Logo Polskiego Radia
Print

Всесвітній день боротьби з раком

PR dla Zagranicy
Lidia Iwaniuch 04.02.2013 14:13
  • rak.mp3
За оцінками експертів, у 2030 році на рак захворіє 20 мільйонів людей у світі. Рання діагностика раку дає шанс на ефективне лікування

4 лютого – це Всесвітній день боротьби з раком. Всесвітня організація охорони здоров’я нагадує: хоч це надалі грізна і смертельна хвороба – у багатьох випадках можна їй запобігти. Існує понад сто видів раку, і оскільки хвороба має зв’язок з віком, а суспільства старіють – ці числа зростатимуть. За оцінками експертів, у 2030 році на рак захворіє 20 мільйонів людей у світі.

У Польщі захворіє кожен третій, а кожен четвертий – помре від раку. Звучить страшно, проте у 21-му столітті рак стає основною причиною смерті людей, а впливає на це багато чинників – наголошує голова Польського союзу онкології доктор Януш Медер.

– Ми живемо дедалі довше, суспільства старіють і збільшується імовірність виникнення цієї хвороби. Не без значення є паління цигарок, наші погані звички, особливо у способі харчування, відсутність руху, і життя в хронічному, затяжному стресі.

Хоч імовірність виникнення хвороби у старшому віці більш правдоподібна, рак не щадить дітей, тому, якщо виступають тривожні сигнали, – важливо проводити обстеження також у малюків – наголошує лікарка з Клінічної лікарні у Катовицях Дорота Виґлєндовська-Промєнська.

– Важливо проводити обстеження також серед дітей. Про онкологічні захворювання ми говоримо, що вони притаманні дорослим, проте існують такі, що стосуються дітей. Тому не забуваймо, яке важливе значення має профілактика. Злоякісна пухлина не болить, ми її не помічаємо, бо це розвиток неправильних, недозрілих мутованих клітин, які не дають ніяких симптомів, а призводять до спустошення в нашому організмі.

Тому при нагоді Всесвітнього дня боротьби з раком, минулої суботи, Польський союз онкології організував так звану Білу суботу. У її рамках 25 онкологічних центрів по всій державі проводили консультації і обстеження всіх бажаючих. Безкоштовною порадою спеціаліста-онколога могли скористатися всі ті, в кого виникають будь-які сумніви щодо стану свого здоров’я, а також і ті, в кого немає ніяких проблем зі здоров’ям, проте хочуть отримати пораду спеціаліста щодо профілактики онкозахворювань.

Наприклад, у варшавському Онкологічному центрі жінки могли безкоштовно виконати цитологію – обстеження, яке дозволяє діагностувати рак шийки матки і маммографію, яка допомагає діагнозувати рак молочної залози. А в тому, що варто робити обстеження, переконує доктор Єжи Ґєрмек з варшавського Онкологічного центру, бо чим швидше виявимо хворобу, тим більші шанси на перемогу в цій нелегкій боротьбі.

– Складається враження, в нас надалі ще переважає такий погляд, що краще не робити ніяких обстежень, бо й навіщо? А це повна нісенітниця. У західних країнах 80% пацієнтів зголошується до лікаря на ранній стадії хвороби, у нас, в Польщі, це лише дещо понад 20%. Ми мусимо змінити модель нашого мислення. Кожен, у кого є автомобіль, знає, що має зробити технічний огляд, і так само ми повинні знати, що нам треба зробити обстеження свого організму.

Тим часом, як показує практика, назагал зволікаємо з відвідинами лікаря-спеціаліста. Це стосується не лише жінок, але й чоловіків. І хоч у Польщі є можливість безкоштовно зробити обстеження, існує навіть спеціальна програма профілактики, у рамках якої жінок поіменно запрошують на обстеження – жінки надалі помирають від раку молочної залози і раку шийки матки, а чоловіки – від раку простати.

Свідоме ставлення до проблеми і профілактика можуть врятувати наше життя – наголошує пан Збіґнєв з містечка Любачів, який рік тому попросив лікаря направити його на обстеження простати, попри те, що не відчував ніяких тривожних симптомів.

– Я мав велике щастя, бо зумів виявити хворобу на ранній стадії розвитку. Тому треба робити обстеження. Усім чоловікам, яким за 50-т, рекомендую робити медичне обстеження. Є дуже великі шанси, що в початковій стадії хвороби ми не постраждаємо, що будемо жити. Сьогодні я – здорова людина, і навіть можу йти на танці.

Нині у Польщі 320 тисяч осіб живе з діагностованою онкологічною хворобою. Кожного року чергові 160 тисяч людей дізнається, що хворіє на рак, понад 90 тисяч людей – від раку помирає. І хоч цифри тривожні, хоч чуємо про цю хворобу, знаємо людей, які страждають від раку, чи померли від цієї хвороби, самі назагал відкидаємо таку можливість, і радше не зосереджуємося на ній. До часу.
Біла субота в онкологічних лікарнях Польщі – це один зі способів усвідомити, що варто дбати про своє здоров’я – наголошує одна з пацієнток, яка скористалася нагодою відвідати онколога в рамках організованої акції:

– Волію піти тепер, ніж потім шкодувати. Це небуденна нагода, бо нащодень у людини тисячі різних інших справ, занять, проблем і просто немає часу піти до лікаря. А сьогодні тут немає черг, мене зразу прийняли, дали відповідне направлення, зробили обстеження. Я задоволена.


І це малий крок на довгому шляху – наголошує керівничка онкологічної поліклініки в Кракові Йоанна Стреп. Поляки, хоч мають можливість безкоштовно перевірити стан свого здоров’я, не дуже про нього дбають.

– Нині на поіменне запрошення для пацієнтки, щоб виконати маммографію чи цитологію – відповідає 20-30%. Отже, на мій погляд, пацієнти доволі неохоче користуються можливістю зробити безкоштовне обстеження, в рамках доступної профілактичної програми.

Спеціалісти підкреслюють, і варто про це пам’ятати, що рання діагностика раку дає шанс на ефективне лікування.

Відзначення Всесвітнього дня боротьби з раком проходить під патронатом Польського радіо.

Лідія Іванюх

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти