Logo Polskiego Radia
Print

Ритуальний забій: усі "за" і "проти"

PR dla Zagranicy
Jana Stepniewicz 15.07.2013 15:37
Борці за права тварин радіють рішенню польського Сейму заборонити ритуальний забій. Представники релігійних спільнот шукатимуть підтримки у президента
www.sidzina.net.pl

Борці за права тварин перемогли в боротьбі за ритуальний забій. Нагадаємо, 12 липня депутати польського Сейму проголосували проти урядового законопроекту, що дозволяє на ритуальні вбивства, коли притомним тваринам перерізують горло і випускають кров. Того ж дня під Сеймом відбулася демонстрація організацій, що захищають права тварин.

Противник ритуального забою тварин, ректор Сілезького університету професор Вєслав Банись пояснював:

- Етичні засади, які нам усім близькі, не повинні допускати ритуального забою тварин – коли без оглушування ми наражаємо тварин на непотрібні страждання. Жодні пояснення не можуть цього виправдати.

Захисники прав тварин аргументували свій спротив ритуальному забою моральними та етичними міркуваннями. А представники м’ясопереробної галузі, котрі теж протестували під Сеймом, але вже проти заборони ритуального забою – переконували: таке рішення принесе величезні збитки польській економіці. Славомір Іздебський з організації постачальників м’яса казав:

- Ми з цього живемо, це – джерело нашого прибутку, наш заробіток. Сьогодні німці і голландці радіють рішенню польського уряду – адже це вони переймуть ринок ритуального забою. Наслідки цього рішення ми всі відчуємо вже наступного року – побачите.

До обурених рішенням Сейму долучилися представники релігійних меншин Польщі. Цією забороною уряд втручається у нашу віру – каже головний рабин Польщі Міхаель Шудріх (Michael Schudrich). І додає, що у Польщі чинним є інший закон, котрий гарантує єврейським ґмінам право і можливість постачання спільноті кошерного м’яса.

- Єврейські ґміни можуть дбати про постачання вірним кошерного м’яса, яке походить з ритуального забою. Це зміст закону... А тепер я навіть не знаю, кого слід питати: котрий же закон є актуальним? Я звернувся до кількох поважних адвокатів, котрі мене запевнили – закон, який я зацитував, є чинним, отже, єврейська спільнота може здійснювати ритуальний забій.

Як додає рабин, заборона ритуального забою вдаряє в інтереси людей, які споживають кошерне м’ясо. Євреї не можуть змінити способу вбивання тварин, – каже Міхаель Шудріх, – адже він пов’язаний з нашою релігією, – пояснює.

- Для нас це – Слово Бога. Ми не можемо цього змінити.

Як каже рабин Міхаель Шудріх, добрим виходом із цієї патової ситуації було б впровадження дозволу на ритуальний забій для релігійних спільнот.

Проти заборони ритуального забою протестують теж польські мусульмани. Голова Найвищої колегії мусульманського союзу муфтій Томаш Міськєвич (Tomasz Miśkiewicz) каже, що мусульмани шукатимуть підтримки у президента.

- Частина нашої спільноти підтримує традицію споживання м’яса, яке походить з ритуального забою – халяль. Я це називають забоєм господарчим, сільським, який виконує особа мусульманського віросповідання, забій супроводжується молитвою. У справі заборони, яку проголосували депутати, ми будемо звертатися до президента. Адже Польща – для всіх. Тому незалежно від віросповідання, етнічної чи расової приналежності права кожного громадянина Польщі слід шанувати.

Мусульмани теж сперечаються з аргументом бійців про права тварин, що забій з попереднім оглушенням тварини є більш гуманний. Говорить голова Мусульманської ліги у Кракові Гайсам Обейдат (Hayssam Obeidat).

- Ритуальний забій є більш гуманним, ніж забій з попереднім оглушенням тварини. Ритуальний забій триває секунду. Кожен вірний пристосовується до релігійних засад, але не може бути так, що релігія пристосовується до людських засад.

Яна Стемпнєвич/IAR



Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти