Минулого тижня у польських містах відбулися акції солідарності з Майданом і протести проти силових методів, застосованих українською владою проти демонструвальників. Поляки та українці, що мешкають у Польщі, вшанували пам’ять жертв – п'ятьох осіб, убитих під час сутичок із загонами «Беркута».
На головних площах міст збиралися люди з українськими, польськими і білоруськими прапорами. Такі акції солідарності відбулися теж у Варшаві. Там теж були – крім українських і польських, білоруські прапори.
– Ми прийшли, щоб підтримати наших братів-українців у цю важку хвилину, щоб показати свою солідарність з ними. Я думаю, ця підтримка їм сьогодні надзвичайно потрібна – щоб вони зрозуміли, – вони не одні. І, маю надію, колись така підтримка буде потрібна теж білорусам. – кажуть білоруські студенти.
З польським прапором стояв Бартош Теславський, студент Варшавського університету. Що ви, поляки, можете зробити для українців на Майдані? – питаю.
– Мені здається, найважливіше – це показати українцям, що світ про них не забув. Навіть коли ми не можемо їм допомогти безпосередньо, тобто не можемо поїхати на Майдан і боротися разом з ними, то усім своїм серцем – ми з ними. Такі жести, як акції солідарності – це сигнали для Києва та інших українських міст, що ми про них пам’ятаємо. – переконаний польський студент.
У Познані, столиці Великопольського воєводства, до понеділка тривала збірка теплих речей, яку організувало товариство «Польща–Україна» (знане нашим слухачам зі щорічних фестивалів «Українська весна»). Як каже Івона Стасяк, реакція поляків переросла усі очікування.
– Ми збирали речі від понеділка... Спочатку нам здавалося, що дари помістяться в одній кімнаті, але виявилося, що відгук був настільки великий, що не тільки повністю заповнилася кімната, початково призначена для речей, але треба було надати другу кімнату та коридор. До нас приходять люди не тільки з Познаня... Телефонують з усієї Великопольщі, кажуть, що хочуть принести речі і привозять їх. Це куртки, теплі черевики, шапки, рукавиці, а також обігрівачі, матраци, спальні мішки.
Збірка завершилася у понеділок ввечері. А як ви перетранспортуєте дари в Україну?
– Це теж свідчить про величезну симпатію, яку мають великополяни до українців... До нас зголосилися приватні транспортні фірми, які запропонували свою допомогу у перевезенні дарів для людей на Майдані. Оскільки цих речей виявилося набагато більше, ніж ми сподівалися, то нам потрібні великі машини. На щастя, місцеві бізнесмени дуже швидко відгукнулися.
Збірка речей відбувається у Кракові, Люблині, Вроцлаві, Варшаві, та інших і містах...
У Варшаві теж відкрито кілька пунктів збірки медикаментів – каже Бартош Теславський.
– Наприклад, у Варшавському університеті фонд «Вікдритий діалог» організував збір медикаментів. Навіть тепер, подивіться, студентки носять коробку, в яку можна вкинути гроші на підтримку Євромайдану. Отже, способів підтримки є дуже багато. Можна туди поїхати. Я сам був у Києві в грудні. Приїхав, взяв польський прапор і прийшов на Майдан. Не минуло й п’яти хвилин, як почали підходити люди, українці, вони дякували, що ми, поляки, приїхали їм допомогти, що ми – разом з ними.
Моя співрозмовниця з Познаня, Івона Стасяк просила озвучити в ефірі вітання від познанян. «Ми з вами, українці» – запевняє Познань. Та не тільки він.
Яна Стемпнєвич