Logo Polskiego Radia
Print

Солідарність народів проти російського імперіалізму

PR dla Zagranicy
Taras Andrukhovych 13.12.2014 12:00
  • solidarność narodów wobec Rosji.mp3
«Права людини народів, поневолених Росією» - це тема круглого столу, котрий відбувся у Варшаві
Fot. Tomasz Kaczor, ngo.pl

10 грудня світ відзначав Міжнародний день прав людини. Проблема із їхнім дотриманням особливо гостро стоїть там, де триває боротьба окремих народів за право до самовизначення та незалежності.

Запрошую послухати також звукову версію журналу

Білоруські, польські та українські громадські діячі, а також представники корінних народів Російської Федерації, які мешкають у Польщі закликали об'єднати зусилля у боротьбі із російським імперіалізмом.

У Варшаві найближчої неділі пройде «Марш підтримки поневолених Росією народів». Організатори хочуть привернути увагу світової громадськості до численних порушень національних прав народів, котрі перебували під гнітом Російської імперії та які сьогодні продовжують виборювати свою незалежність.

Під час круглого столу, почесний консул Чеченської республіки Ічкерії в Польщі Адам Боровський нагадав, що рівно 20 років тому 11 грудня Росія розпочала І Чеченську війну. Чеченці стали першим народом, який після розпаду Радянського Союзу відчув на собі прояв імперської агресії російської держави. Сьогодні, як ніколи, за словами Адама Боровського, важлива солідарність усіх корінних народів з країн колишнього Радянського Союзу, яким вдалося вирватися із імперських рук у боротьбі за право бути незалежними.

«Російські лапи сягають всюди, куди тільки можуть, намагаючись відбудувати російську імперію. Тому в інтересах народів є співпраця та формування спільної позиції, аби одним твердим голосом закликати вільний світ допомогти народам окупованих Росією, стати незалежними. Не можна допустити, аби повторилася трагедія чеченського народу, який вбивали й поневолювали в 90-их роках на очах у всього світу», - наголосив Боровський.

В обох чеченських війнах загинуло понад 200 тисяч представників чеченського народу, а Путін встановив в країні авторитарний режим Кадирова.

Сьогодні чеченці не тільки словом підтримують та солідаризуються із українцями. Колись боролися за Чечню, сьогодні ж воюють за Україну в Донбасі. Батальйон імені Джохара Дудаєва був утворений відразу після того, коли Росія захопила Крим. Кількасот чеченців з усієї Європи, та навіть Росії відгукнулися на заклик боронити незалежність України. На чолі батальйону стоїть учасник двох чеченських воєн Іса Мунаєв, котрий приїхав з Данії:

«Дуже хочемо вам допомогти, не тільки словами, але й ділом. Ми вже 23 роки боремося з цим окупантом, маємо досвід. Добре знаємо, хто такий Путін, Кадиров, знаємо, що вони собою представляють. У них немає людяності, гідності і вірити не можна жодному їхньому слову. Якщо кажуть, що оголошують перемир’я – треба чекати найгіршого», - розповідав Іса в Донбасі одному із українських телеканалів.

У батальйоні імені Джохара Дудаєва воюють не тільки чеченці. В обороні України пліч-о-пліч українських солдат борються також татари, азербайджанці та даґестанці.

За словами консула Чеченської республіки Ічкерії в Польщі Адама Боровського, саме Польща може стати «прифронтовою» країною, в якій поневолені народи можуть об’єднати зусилля, створюючи тут певний форум з метою проведення інформаційної та організаційної кампанії, аби привернути увагу Заходу до необхідності захисту їхніх прав, а також аби із підтримкою міжнародної спільноти чинити тиск на Москву.

Водночас депутат польського Сейму Малґожата Ґосєвська підтримала ідею створення платформи, що повинна об’єднати представників народів на еміграції, готових боротися з російським авторитаризмом. Вона переконана, що саме солідарність на фоні єдиної загрози, котрою є Владімір Путін є дієвим інструментом у протистоянні із імперіалізмом:

«Права людини – це поняття, якого у Росії та в країнах, які їй підпорядковані не існує. Нам треба триматися у цій боротьбі разом, бути солідарними. Потрібно створити форум, певну установу чи організацію, в якій такі люди, як ми, мають відвагу протистояти Росії», - зазначила вона.

Колишній білоруський політв’язень Валерій Сядов зазначив, що усі сусідні із Росією народи мають одну і ту ж проблему – російський імперіалізм – хворобу, з якою, як висловився, зможе боротися не терапевт, а тільки хірург. Він шкодує, що самі росіяни, як стверджує, живуть стереотипами щодо інших народів і часто зі зневагою ставляться до них:

«У Росії не тільки права людини, але й права самих росіян не дотримуються. Бо у Російської імперії – колишньої і теперішньої – людина є засобом для розвитку держави, а сама людина – ніхто. Так само малі етнічні народи, які населяють Росію, являються засобами для Російської імперії, тому вони пригнічуються, знищуються, як і їхня культура. Російське імперське мислення – це хвороба, якій поставлено діагноз і яку жоден терапевт не зможе вилікувати. Тут допоможе тільки хірург. Не так легко цю хворобу побороти ззовні. Вона існуватиме, поки сама Росія не встане і поки самі росіяни не зрозуміють, що російська держава повинна бути для них самих. Я вірю, що Російська імперія, котру намагається відбудувати Путін розпадеться так само, як колись це сталося із Радянським Союзом, що являв собою потужну машину, яка в одну мить розпалася», - наголосив Сядов.

Нафіс Кашапов - татарський активіст з республіки Татарстан, який був змушений емігрувати спочатку в Україну, а згодом в Польщу через переслідування російської влади каже, що Кремль дуже боїться визвольного руху казанських татар, адже це може розпочати процес розпаду Росії. Тому, як стверджує він, російська влада переслідує татарських активістів. За словами Кашапова, від початку президентства Путіна більше 30 активістів Татарстану та Башкірії були вбиті, близько 300 зараз сидять у в’язницях, а кілька тисяч сімей були вимушені емігрувати за кордон.

«Путін у перший же ж місяць оголосив війну проти тюркських та інших корінних народів в Росії. А його метою стала суцільна русифікація. Всюди насаджувалася російська ідеологія, а пропаганда проникала у всі сфери життя місцевих корінних народів. Це імперська політика – Путін хоче знищити нашу мову, традиції, культуру. Ще від часів Івана Грозного і далі Катерини ІІ, Петра І, в часи Радянського союзу і, зараз при Путіні, йде цілеспрямоване винищення татар. Коли він став президентом, то перше, про що він заявив це те, що національних республік в Росії не буде. В 2000 році ФСБ та МВС Росії здійснило вторгнення в Татарстан, відібравши у нас все, що могло свідчити про нашу незалежницьку діяльність – примусово зачинялись або русифікувались школи, ліквідовувались політичні та культурні установи, почалися гоніння та переслідування активістів. Тепер через 14 років кримські татари відчули те саме у себе на батьківщині», - констатує Кашапов.

Нафіс Кашапов протягом 3 місяців був активним учасником Майдану в Києві. Він вірить, що саме події минулої зими в Україні розпочав процес розпаду Російської імперії.

«На сьогоднішній день ситуація Путіна дуже хитка. Тому треба об’єднатися всім національним республікам і народам, незважаючи на віру чи національність і котрі змушені були втікати від агресивної політики Росії за кордон. Найголовніше – це моральна підтримка корінних народів Росії, а також висловлення солідарності з Україною та кримськими татарами. Усі народи повинні бути вільними», - наголосив він.

Тарас Андрухович

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти