Польський уряд готовий евакуювати з охопленого війною Донбасу 205 українських громадян польського походження. Саме стільки людей, за інформацією полонійних організацій, попросило Варшаву про притулок. Як каже міністр закордонних справ Польщі Ґжеґож Схетина, точна дата приїзду не розголошується з огляду на безпеку українських поляків:
- Ми докладемо всіх зусиль, щоб провести цю акцію ще у січні. Точної дати я не буду оголошувати ані сьогодні, ні в найближчому майбутньому. Я це роблю з огляду на безпеку людей, які будуть виїжджати з Донбасу.
Те, що немає точної дати виїзду, не впливає позитивно на людей, – зауважує голова Фонду Свобода і демокартія Міхал Дворчик. І додає - спочатку була інформація, що люди зможуть виїхати наприкінці минулого року. Тепер з’явилися повідомлення, що евакуація відбудеться у першій половині січня. Тому люди дезорінтовані, - каже голова Фонду Свобода і демокартія:
- Це не кількаденна екскурсія, коли можна змінювати термін поїздки... Для багатьох людей цей виїзд означає, що вони будуть змушені залишити свої оселі, своїх рідних... І цей виїзд - назавжди. Це початок нового життя. Частина поляків вже почала продавати свої квартири, частина звільнилася з роботи, дехто готується до того, щоб перевезти до Польщі хворих батьків... І раптом вони дізнаються, що термін виїзду змінюється.
На переконання Міхала Дворчика, зволікати із виїздом не можна – ситуація людей на Донбасі скрутна. Умови життя погіршуються з кожним днем, люди мешкають без опалення, не отримують зарплат та пенсій, не можуть забезпечити себе та сім’ю навіть харчуванням.
Невідомою є теж процедура евакуації, - каже Валентина Старушко з Товариства польської культури на Донбасі:
- Це рішення зараз приймається. Маю надію, що сепаратисти не будуть чинити якісь перешкоди та прикрості. Попередньо ми домовлялися, що українські автобуси заберуть людей з одного з міст неподалік Донецька, завезуть їх до Харкова, а у Харкові чекатимуть на них польські автобуси, якими люди доїдуть до місця призначення.
Список людей, яких буде евакуйовано до Польщі, складався на підставі інформацій з трьох польських організацій на Донбасі - поінформував голова Фонду Свобода і демокартія Міхал Дворчик.
- Ці люди мають карти поляка. Але знаєте, важко було сподіватися, що список буде довгий... Пам’ятаймо, що після початку воєнних дій на Донбасі залишилося трішки понад 400 осіб з картою поляка. Зрозуміло, що не всі – зважаючи на різні обставини – захочуть і зможуть виїхати.
За словами голови Товариства Польська спільнота Лонґіна Комоловського, зараз тривають приготування, аби прийняти групу поляків з Донбасу. Ці приготування вже майже завершені:
- Все вже допрацьовано до найдрібніших деталей... Осередки, в яких будуть перебувати ці люди, кишенькові гроші, лікарська допомога, школи для дітей, консультації у справі працевлаштування. Ми майже вирішили питання страхування...
У згаданих осередках переселенці будуть перебувати півроку, - каже міністр внутрішніх справ Польщі Тереса Пйотровська. Потім, додає, людям потрібно допомогти адаптуватися у новій дійсності. Тому міністр закликає польських підприємців вийти з ініціативою працевлашутвання земляків з Донбасу:
- Можемо звернутися (із цим закликом -ред.) до всіх – і до неурядових організацій, і до самоврядних структур, а також до директорів фірм, які б могли вийти назустріч потребам цих людей. Важливо, щоб після отримання дозволу на постійне проживання у Польщі ці люди, ці сім’ї могли самостійно функціонувати. Щоб вони могли стати самостійними, їм потрібна праця та помешкання.
Польща повинна опрацювати програму репатріації поляків, - переконаний радник польського президента Генрик Вуєц. За взірець політик ставить Німеччину, яка має довготермінову програму поверення для осіб німецького походженя:
- Людина (яка збирається виїхати до Німеччини - ред.) знає – якщо не цьго року, то за чотири роки вона може поїхати до Німеччини і матиме там своє місце, працю і так далі. У Польщі репатрійованими поляками займаються органи місцевого самоуправління. Але це не склало іспиту.
Про німецький приклад згадує теж опозиційний Союз лівих демократів. Як каже євродепутат цієї партії Януш Земке, польський уряд діє надто повільно:
- На жаль, уряд діє дуже повільно та нерішуче, постійно веде у цій справі дебати. Варто придивитися, як діють уряди інших держав. Отже, інші держави реагують блискавично. Наприклад, Німеччина відреагувала одразу. У Польщі ця дискусія триває вже кілька місяців. Відверто скажу, що не можу осягнути – чому держава не може собі дозволити на те, щоб прийняти кількасот людей, які ідентифікуються з Польщею.
Програма репатріації поляків повинна бути опрацьована якомога швидше, - вважає Ярослав Ґовін з партії Польща разом. – І не тому, що полякам зі Східної Європи потрібна Польща, а тому, що Польщі потрібні ці люди.
- Ми повинні бути готовими не тільки до евакуації 200 осіб з Донбасу. Це – найменша проблема. Вистачить подивитися, як із цим впоралися інші країни. Прилітав літак і забирав людей до Ізраїлю, Угорщини, Чехії. Польща повинна мати стратегію репатріації поляків зі східних територій. І не тільки тому, що їм це потрібно, а передусім тому, що вони потрібні нам.
Яна Стемпнєвич/IAR