Logo Polskiego Radia
Print

У Польщі хвиля отруєння дизайнерськими наркотиками

PR dla Zagranicy
Lidia Iwaniuch 16.07.2015 15:42
  • dop.mp3
Лише від п’ятниці до лікарень по всій країні потрапило майже півтисячі осіб з симптомами гострого отруєння психоактивними речовинами. Є смертельні випадки
Photo: Wikimedia Commons

В нашому ефірі обговорювалися питання наркотичної залежності серед молоді, та відносно нового, проте дуже небезпечного явища – так званих психоактивних речовин, які придбати в Польщі можна досить легко, а наслідки їх вживання нерідко призводять до смерті. Сьогодні повертаємося до цієї справи, позаяк вся країна обговорює велику хвилю отруєнь дизайнерськими наркотиками та кілька смертельних випадків, які сталися внаслідок споживання речовини під назвою: «Моцаж». Як цю проблему хочуть вирішити у Польщі, та чи європейські країни взагалі спроможні впоратися з цим явищем?

Психоактивні речовини, або ж так звані дизайнерські наркотики – це безумовно надзвичайно великий виклик. Лише від п’ятниці до лікарень по всій країні потрапило майже півтисячі осіб з симптомами гострого отруєння психоактивними речовинами. Більшість з пацієнтів підтвердили, що вживали речовину під назвою «Моцаж», яка у 800 разів сильніша за марихуану. Є смертельні випадки. Психоактивні речовини надзвичайно концентровані, тому вони значно небезпечніші за традиційні наркотики. Серед них ми можемо знайти щось, що діє, як героїн, амфетамін, і так далі. Але справа в тому, що цей ринок розвивається настільки швидко, а хімічні суміші такої речовини – щоразу нові, тому, по перше – важче розпізнати її склад, і розпочати терапію, і по друге – дії поліції ускладнені, бо коли не відомо, який вжито компонент, то не відомо також чи він заборонений чи ні.

І уряд, і опозиція представляють свої пропозиції боротьби з цим явищем. Планується велика акція профілактики, яка має усвідомити молоді, наскільки небезпечні є психоактивні речовини. Вже діє спеціальна інфолінія – досить зателефонувати, і отримаємо всю необхідну інформацію щодо наслідків вживання цих речовин та способів лікування. Триває повна мобілізація серед поліції, санітарних і прикордонних служб – боротьба має бути координована і передусім рішуча.

Гостем ефіру є політик лівиці, свого часу міністр здоров’я, директор однієї з варшавських лікарень, лікар-психіатр Марек Баліцький.

Марек Баліцький: Це питання психоактивних речовин повернулося, як бумеранг. Бо ж п’ять років тому справа виглядала подібно, і теж уряд прийняв таку стратегію війни з дизайнерськими наркотиками – поліція, прокуратура, суд – усі були заангажовані, але бажаного результату не досягнуто. І уряд не зробив із цього ніякого висновку. Нині психоактивні речовини стали більшою проблемою, ніж п’ять років тому. Тому, на мій погляд, у Польщі, взагалі настав час зробити підсумки політики щодо боротьби з наркотиками протягом останнього десятиліття, чому вона не виправдала сподівань. Треба переглянути політику обмежень. Велике число експертів вказують, що коли б у Польщі не було такого строгого підходу до вживання марихуани, яка не призвела до жодної смерті, не було б проблеми синтетиків. Очевидно, кожна психоактивна речовина є потенційно небезпечною, проте марихуана менш шкідлива, ніж синтетичні речовини, менш шкідлива, ніж легальний алкоголь чи тютюн. Тому, можливо, якби не було такого строгого покарання за невеликі кількості марихуани – загрози пов’язані з дизайнерськими наркотиками були б меншими.

Але у Польщі існує теж проблема з дефініцією психоактивних речовин. Поліція наголошує, що це – наркотики, дехто з політиків підкреслює, що це навіть гірше від наркотиків. Отже не відомо, з чим маємо справу і ця термінологічна плутанина впливає і на подальші дії поліції, і на вживання цих синтетиків і взагалі – розуміння проблеми.

М.Б.: Найважливіші споживачі, громадяни, бо їх ми хочемо захистити. І навіть якщо б ми своєчасно поновлювали список заборонених речовин, наркотиків – це не вирішить питання. З першого липня, коли внесено правки до закону про протидію наркоманії молода людина, яка має у кишені невелику кількість психоактивної речовини - це вже злочинець. Отже, так, є плутанина з визначенням. Додам, що у цьому списку немає алкоголю, хоч він здійснює всі критерії наркотичного препарату. На мій погляд, необхідно змінити підхід, відійти від воєнної стратегії боротьби з психоактивними речовинами – бо ця війна програна, як війна з наркотиками. Треба перейти на соціально-медичну модель. Якщо хтось хворий – то його лікувати, а решту усвідомлювати, вчити. Припущення, що молодь перестане вживати наркотики, чи психоактивні речовини – це ілюзія. Такого не буде. І це не лише проблема Польщі – це світова проблема. Тут ще важлива справа марихуани. У Польщі – вона заборонена, тим часом існує багато доказів на її лікувальні якості. У деяких, навіть дуже важких хворобах, марихуана дає дуже добрий результат – натомість згідно з польським законом – доступ до вживання марихуани заборонено.

Тривають канікули, відомо, що для молоді це особливий і небезпечний час, позаяк саме в такий період молоді люди і частіше й інколи вперше пробують і спиртне і наркотики і психоактивні речовини. Чи у польських лікарнях видно, що це дійсно таки проблема?

М.Б.: Що стосується марихуани – вона відносно менш небезпечна, отже тут не видно посиленої активності у приймальнях лікарень. Натомість, що стосується психоактивних речовин, дійсно, вже кілька місяців проблема наростає, а зараз ми маємо своєрідний спалах. Ми не знаємо хімічного складу цих синтетиків, тому важко сказати, якими будуть наслідки. І хоч у ЗМІ дуже сильно наголошується на шкідливості психоактивних речовин, та все таки алкоголь становить більшу загрозу. Статистика показує, що кожного дня від наслідків зловживання спиртним вмирає 30 осіб по всій країні. І багато людей потопає теж з приводу передозування спиртним.

Гостем нашого ефіру був колишній міністр здоров’я, лікар-психіатр і політик – Марек Баліцький.

Ірландія, Іспанія, Франція, Великобританія, Голландія, Чехія й Німеччина теж поки що не є спроможні вирішити проблеми психоактивних речовин. Тамтешні служби б’ють на сполох, що цьогоріч на ринок вийшла рекордна кількість таких речовин.

Лідія Іванюх

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти