Програма бізнес-навчання для внутрішніх переселенців «Новий відлік» була головною темою зустрічі у Варшаві з українським соціологом, журналістом і громадським діячем з Одеси Олександром Доброєром. Як одеські волонтери та організації мотивують цих людей розпочинати нове активне життя у перлині біля Чорного моря?
Слухайте також прикріплений звуковий файл передачі!
За офіційними даними, лише в Одеському регіоні нині є близько 40 тис. внутрішніх переселенців, здебільшого з Донецької і Луганської областей. Природно, що в обласному центрі є найбільше можливостей та пропозицій для них. Завдяки волонтерам і низці організацій в Одесі вони можуть поставити крапку на минулому та розпочати нове життя.
Зокрема, у місті над морем діє програма бізнес-навчання для переселенців «Новий відлік» у рамках освітнього проекту для підприємців-початківців Impact Academy, розробленого командою креативного простору Impact Hub Odessa.
Як розповів академічний директор програми бізнес-інкубації, громадський діяч Олександр Доброєр, ця ініціатива спрямована на те, аби мотивувати тимчасово переміщених осіб зі сходу «взяти відповідальність за своє життя, провадячи власну справу».
«В Одесі і в інших місцях України вимушені переселенці зі сходу України і Криму – це великий виклик. Українське суспільство, у тому числі мешканці Одеси, показали себе як зріле громадянське суспільство, яке швидко і ефективно відреагувало на цю проблему. Багато волонтерських, міжнародних організацій, різні ініціативні групи і об’єднання відгукнулися на потреби цих людей і почали з ними працювати. Одним зі способів вирішення проблем цих людей стала наша програма, яку ми втілюємо у партнерстві з фондом „Відродження”, благодійним фондом „Карітас Одеса” Української греко-католицької церкви та асоціацією підприємців Одеси», – відзначив він.
Сьогодні проект «Новий відлік» реалізовують в чотирьох містах: Одесі, Києві, Львові і Харкові. Завдання програми бізнес-інкубації – надати базову підприємницьку освіту переміщеним особам, забезпечити їх юридичним супроводом і фінансуванням. Як розповів Олександр Доброєр, після розгляду поданих бізнес-планів, на отримання коштів для просування свого бізнесу було відібрано 15 фіналістів.
«Ми намагалися створити середовище, де люди могли б брати відповідальність за своє життя та за життя своїх родин, а не лише стояти з простягнутою рукою і чекати на допомогу. Вони можуть вийти на інший рівень свого життя, відчути себе гідними людьми, які заробляють на себе. Ми дали їм для цього інструментарій – освіту. Ми створили для них інкубаційну програму, де вони мали можливість вчитися навичкам ведення бізнесу. Довкола Impact Hub Odessa сконцентроване також велике середовище бізнесменів, які є доволі активними у місті і ми дали вимушеним переселенцям їхні контакти. Завдяки фонду „Відродження”, вони отримали міні-гранти на реалізацію або поширення вже існуючих проектів», – підкреслив Олександр Доброєр.
Громадський діяч звернув увагу, що у рамках бізнес-програми «Новий відлік» для переселенців зі сходу велику частину тренінгів було присвячено заняттям з мотивації і групової динаміки, адже багато з цих людей нині просто демотивовані.
«Була велика група людей, які не хотіли працювати не тому, що вони ледачі і вважають, що їм все належиться. Вони жили надією, що все-таки скоро їм вдасться повернуться додому. Це блокує можливість адаптуватися, пустити коріння на новому місці і почати нормально функціонувати. Їм важко зрозуміти, що потрібно поставити на старому житті крапку і почати життя заново. Ті, хто обрав стратегію адаптації, доволі швидко набирають контакти і починають розвиватися», – зауважив Доброєр.
Олександр Доброєр підкреслив, що серед вибраних до програми людей були три рівні групи. Третина – це люди, які мали на сході свій бізнес, інша третина – це ті, хто бізнесу не мав, але займав якусь керівну посаду у бізнесах інших людей і ще третина – люди, які не мали жодного досвіду в бізнесі.
«Спочатку це був важкий контакт. Але через 2–3 тижні, працюючи в групах, я захопився цими людьми, з ними чудово працювалося. Ми продовжуємо з ними працювати. Це фантастичні люди. Ті, хто виграв гранти, зібралися своїм клубом, аби зробити щось для міста, для одеситів, аби їх не сприймали як тих, хто лише просить. Вони хочуть поділитися тим, що самі мають», – сказав директор бізнес-програми для переселенців.
Серед реалізованих проектів програми «Новий відлік»: таксі для людей з обмеженими можливостями, пекарня чебуреків, вирощування полуниці, скеледром, дитячі розвиткові ігри, агентство дитячих свят, генд-мейд продукція тощо. Олександр Доброєр підкреслив, що переміщені особи стали «однією з нових хвиль переселенців, які колись прибували і далі прибувають до Одеси», і які вже стали частиною громади міста.
«Одесити люблять говорити про те, хто в якому поколінні є одеситом. Місто молоде і всі наші предки з’явилися тут як переселенці. Це просто початок нової генерації. Одеса цікава ще й тим, що тут поєднані різні культури і народи. Сюди завжди приходить нова кров, нові переселенці, які приносять іншу ментальність, іншу культуру, інше бачення того, як треба провадити зокрема і бізнес. На цьому перехресті культур і парадигм народжується щось нове і творче. Можна по-різному на це дивитися, мовляв, це обтяження для міста. Але, щиро зваживши цю ситуацію, я думаю, що це великий шанс для міста», – звернув увагу громадський діяч.
Організатори програми «Новий відлік» задоволені своїм результатом і вважають проект вдалим. Тому у них з’явилася ідея зробити ще один тур цього проекту, але вже для ветеранів АТО. Ініціатори програми планують проводити зустрічі з українськими військовими, аби дізнатися про їхні потреби та очікування. А далі робота буде спрямовуватися на співпрацю з переселенцями. Адже, як відзначив Олександр Доброєр, коли «люди включаються у рішення конкретних завдань, ідеологічні рамки протистоянь вже не так бентежать».
«Ми хочемо залучити людей, які повертаються з зони АТО. Ці люди також мають проблеми з адаптацією, вони теж втратили свій бізнес, шукають нового старту, нового відліку в своєму житті. Ми хочемо створити майданчик, де вони будуть працювати разом з переселенцями. Ми розуміємо, що це важко. Але ми хочемо спробувати збудувати його і вже працюємо над тим, щоб показати, що більш ефективною є стратегія, коли “ти перемагаєш – я перемагаю”, ніж коли ми конкуруємо», – переконаний він.
За словами Олександра Доброєра, для цього нам потрібен діалог та розуміння один одного.
«Це має бути процес взаємного сприяння. У нас є хибне ставлення до діалогу як до полеміки, як сприйняття того, що хтось перемагає в словесній війні. Діалог – це такий майданчик, атмосфера, де виникає потреба зрозуміти один одного, зрозуміти, що нас болить, чого ми очікуємо», – наголосив громадський діяч.
Тарас Андрухович