Професор Марек Ян Ходакєвич – це один із чільних американських істориків польського походження, дослідник польсько-єврейських взаємовідносин, тематики Голокосту та історії Центрально-східної Європи ХІХ-ХХ століть. Шеф-редактор видання «Gazetа Wyborczа» Адам Міхнік, під час дискусії в Музеї історії польських євреїв у Варшаві, що відбулася 1 травня, порівняв професора Ходакєвича до Адольфа Гітлера, а його книжки до всесвітно відомої історичної фальшивки Протоколу сіонських мудреців. Польське радіо запитало в професора, як він сприйняв ці заяви?
Марек Ян Ходакєвич: Я лише знизив плечима, оскільки я звик до того, що ліві не читають моїх книжок, а отже, щоб ніяким чином не вступати зі мною в суттєву дискусію, обзивають фашистом, антисемітом чи расистом. Але така поведінка їм притаманна. У 80-тих роках, моя колега відкрила, що КДБ проникло в структури Африканського національного конгресу. Природно, її звинуватили в расизмі та антисемітизмі, оскільки шефом Компартії був єврейський комуніст з Вільнюса. Були спроби знищити її кар’єру, позаяк президент Буш старший призначив її на посаду віце-міністра внутрішніх справ. Лівим не завадив звинуватити її в антисемітизмі той факт, що вона сама єврейсько-угорсько-румунського походження. Тобто, поки людина з ними погоджується – все гаразд, натомість коли робить дослідження, які заперечують їхнім фантазіям, – тоді падають порівняння до Гітлера, щоб таку людину морально знищити.
На знак протесту проти слів головного редактора видання «Gazetа Wyborczа» Адама Міхніка, польські учені і публіцисти направили відкритого листа до директора Музею Історії польських євреїв POLIN на ваш захист, очікують, що директор установи перепросить за слова Адама Міхніка.
Марек Ян Ходакєвич: Я надзвичайно вдячний, що у Польщі є учені та публіцисти, які не побоюються висловлювати своїх думок. Директор Музею, пан Анджей Столя мене не образив. Мені просто жаль, що на території установи, яка фінансується за гроші податківців, відбуваються такі сесії ненависті і нетолерантності. Пан директор відповідає за те, що відбувається на території підлеглої йому установи, за те, що дозволив, аби мова ненависті звучала в стінах цього Музею. Але я не очікую, що він перепрошуватиме мене за свою некомпетентність. Натомість Адам Міхнік повинен перепросити за знеславлення пам’яті жертв Голокосту. Якщо я Гітлер – це означає, що жертви Голокосту, пам’ять про них розтрощена. Якщо ми говоримо про винятковість Голокосту, значить, також маємо говорити про винятковість цього злочинця. У зв’язку із тим порівнюючи мене до Гітлера, Адам Міхнік тривіалізував Голокост, отже, він – ревізіоніст Голокосту, так як й інші, серед них професор Ян Томаш Ґросс, що намагаються переписати історію у такий спосіб, щоб це поляки були винними у Голокості. Це патологія, проте оскільки існує свобода, кожен може висловлювати будь-які нісенітниці.
Президент США Джордж Буш призначив професора Марека Яна Ходакевича членом американської «Ради пам’яті про жертви Голокосту». З 2008 року професор Ходакєвич є керівником Кафедри польських студій імені Тадеуша Костюшка.
Л.І.