Logo Polskiego Radia
Print

У світі 65 мільйонів біженців

PR dla Zagranicy
Jana Stepniewicz 22.06.2016 17:00
У Польщі зі статусом біженця найбільше громадян РФ чеченської національності
Марш солідарності з біженцями у БарселоніМарш солідарності з біженцями у БарселоніEPA/MARTA PEREZ

У Міжнародний день біженців, який припадає на 20 червня, ООН опублікувало дані, що стосуються вимушених міграцій. У світі живе понад 65 мільйонів біженців. Це рекордна як досі кількість.

Ці цифри свідчать про те, що дедалі більше людей у світі - через війни та переслідування - змушені втікати зі своїх домівок, - сказав Високий комісар ООН у справах біженців. На жаль, - додав Філіппо Ґранді, - замість прихильної міграційної системи, ці люди зустрічаються із бар’єрами:

- Замість того, щоб розвивати і вдосконалювати систему надання притулку, яка була б більш прихильною біженцям, брала до уваги недолю та інші причини, що змушують людей втікати зі своїх домів, створюються бар’єри. Ці бар’єри часто мають законодавчий характер.

Бути солідарними з біженцями закликає теж голова ПАРЄ Педро Аґрамунт. У своєму виступі з нагоди Міжнародного дня біженців Аґрамунт звернувся до мешканців Європейського Союзу. Повідомляє кореспондент Польського радіо Анджей Ґебер:

- В опубілкованіому з цієї нагоди зверненні Педро Аґрамунт закликав європейців не ставитися до біженців як до цифр, написаних на аркуші паперу. Він наголосив, що це живі люди, котрі - як кожен з нас - мають імена, прізвища і права. Війна та політичні репресії вигнали їх з домівок. Як сказав Педро Аґарумнт, обов’язком кожного європейця є допомога біженцям. Голова ПАРЄ звернувся із закликом до європейців не піддаватися популістській та ксенофобській риториці. «Цим людям потрібне співчуття, зрозуміння та підтримка, а не байдужість та ненависть», - наглосив Педро Аґрамунт.

Торік у світі було 65,3 мільйона біженців - людей, які не мають даху над головою. Якщо взяти до уваги, що загальна кількість мешканців Землі становить 7 мільярдів 349 мільйнів, то кожен зі 113 людей є біженцем або внутрішнім переселенцем.

Польщу торішня хвиля біженців обминула, – говорить Рафал Костршинський з польського представництва Високого комісара ООН у спврах біженців. Це не означає, що у Польщі немає біженців, але це не втікачі з Сирії та Північної Африки:

- Якщо говорити про національність та громадянство біженців - у Польщі преважають громадяни Російської Федерації, які декларують чеченську національність. Про статус біженця клопочуться теж громадяни України і Таджикистану. Кількість сирійців та громадян інших держав, на території яких тривають збройні конфлікти, я б сказав, статистисно несуттєва – понад 200 сирійців. Це справді дуже мало.

Згідно з даними Управління у справах іноземців, від початку 2016 року про статус біженця або іншу форму міжнародного захисту у Польщі клопоталося 5395 осіб. У цей ж період статус біженця отримали 42 особи, половина з них – це громадяни Сирії.

Міжнародний день біженців відзначається 20 червня. Напередодні, в неділю 19 червня, у Варшаві відбулися заходи, присвячені цьому дню. Одним з організаторів заходів був фонд Refugee.pl. Як каже його голова Аґнєшка Куніцька, йдеться про те, щоб показати полякам проблему, якою є біженство. :

- Ми хочемо дати полякам можливість дізнатися більше про те, ким є біженці. Пропонуємо подитися на біженство з різних перспектив. Тому в рамках Дня біженця були показані документальні фільми присвячені цій темі, діяла фотовиставка, можна було теж спробувати національні страви країн, звідки до Польщі прибули біженці. А найголовніше – це те, що була можливість безпосередньо зустрітися з цими людьми і з ними поговорити.

Біженців часто плутають з економічними мігрантами - говорить голова фонду Refugee.pl Аґнєшка Куніцька. Тим часом, різниця між ними суттєва:

- Економічний (або трудовий мігрант) у будь-який момент може повернутися на батьківщину. Це його вибір. Економічні мігранти виїжджають до інших країн, тому що, на їхню думку, там вони матимуть ліпші фінансові умови, житимуть на вищому матеріальному рівні. Натомість біженець, якщо повернеться до країни свого походження, йому загрожує небезпека, а навіть смерть.

У рамках Міжнародного дня біженця у Варшаві відкрилася фотовиставка «Крок від раю...». Йоанна Савіцька з фонду Refugee.pl пояснює, що фотографії показують різні аспекти сучасного біженства:

- Один з авторів цих фотографій, Томаш Орховський – це польський фоторепортер, він працює у виданні «Gazeta Wyborcza». Його роботи стосуються кордонів – Томаш був з біженцями у Сербії, Греції та Хорватії, він супроводжував їх на шляху до Європи. Тут є чимало фотографій з таборів для біженців. Друга тема цих фотографій – це щоденне життя біженців, на знімках ми бачимо, як вони живуть, як проводять час у тимчасових осередках.


Деякі з польських тимчасових осередків для іноземців та біженців, з нагоди Міжнародного дня біженця, провели дні відкритих дверей. Свої двері для відвідувачів відкрили два осередки – у Червоному Борі (неподалік міста Ломжа на північному сході Польщі) та Колонії Ґорбув (біля міста Біла-Підляська у Східній Польщі). Дні відкритих дверей адресовані, передусім, полякам, мешканцям сусідніх з осередками місцевостей – пояснює речник Управління у справах іноземців Якуб Дудзяк:

- У цей день всі, хто захоче, можуть прийти до осередку, познайомитися з його мешканцями, подивитися, як вони живуть, поговорити з ними, запитати звідки вони приїхали. Завдяки таким ініціативам поляки можуть більше дізнатися про своїх сусідів-біженців, сусідів-іноземців.

Це нагода познайомитися, позбутися певних стереотипів. Поляки, які відвідують ці осередки, можуть теж розпитати працівників Управління у справах іноземців, як виглядає процедура надання статусу біженця. Нам йдеться, передусім, про зустріч іноземців та місцевих мешканців – адже завдяки таким зустріччям, розмовам, долаються стереотипи. Коли людина бачить щось на власні очі, то може сама зробити свої власні висновки і оцінки.


IAR/Яна Стемпнєвич

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти