1 травня – привід згадати про свої права
PR dla Zagranicy
Olena Babakova
30.04.2012 14:22
Коротка історія Дня праці та його актуальність для сучасного суспільства
Першотравнева демонстрація в Берліні в 2005 році36 - sozialistische jugend kreuzberg / www.wikipedia.com
Першого травня у багатьох країнах світу відзначається День праці. Ленін вважав 1 травня «днем великого свята для робітників всього світу». Сьогодні ж, чесно скажемо, вже мало хто думає в цей день про солідарність серед пролетарів всіх країн, а більше про те, де організувати зустріч з друзями в вихідний. То чим же сьогодні є 1 травня? Чи це анахронізм, який йде у минуле разом з іншими атрибутами робітничого руху? Чи ця дата досі актуальна, адже всі проблеми між працюючими та власниками підприємств і владою на початку ХХІ століття досі не залагоджені.
На початку трохи про історію цього свята. Багато хто на пострадянському просторі пов’язує традицію святкування першотравня з комунізмом та роками радянської влади. Насправді ж, 1 травня походить... з капіталістичних Сполучених Штатів. 1 травня 1886 року ліві організації США та Канади провели ряд демонстрацій на захист прав робітників. Під час розгону подібної демонстрації у Чікаго загинули шестеро робітників. Це спровокувало інші виступи, які закінчилися втратами і зі сторони демонстрантів, і зі сторони поліції. Четверо робітників-анархістів були несправедливо звинувачені в організації вибуху і повішені. Власне на їх честь Паризький конгрес ІІ Інтернаціоналу у 1889 році оголосив 1 травня Днем солідарності робітників усього світу і запропонував щорічно його відзначати демонстраціями з соціальними вимогами. До речі, одна з перших демонстрацій на 1 травня відбулася саме у Варшаві в 1890 році.
Сьогодні в більшості західних країн на 1 травня відбуваються марші та пікети профспілок та лівих політичних партій. Найбільші демонстрації анархістів традиційно проходять в Берліні. Що для сучасної української молоді символізує і що може символізувати 1 травня, нам розповів Вадим Гудима, активіст студентської профспілки «Пряма дія» з Києва.
Запрошуємо послухати аудіоматеріал!
Олена Бабакова