У роковини першої в Польщі успішної пересадки внутрішнього органа, яка відбулася 26 січня 1966 року, поляки відзначають День трансплантації. Операцію (пересадку нирки) зробив професор Ян Нєлюбович.
У Польщі донором може стати кожен дорослий, хто не склав своєї заяви у спеціальному реєстрі спротиву. Однак, практика є такою, що після ствердження в людини стану мозкової смерті, лікарі не проводять вилучення органів без згоди її родини. Тому варто носити з собою письмову заяву про бажання стати донором і варто розмовляти про це з найближчими – переконує Павел Клікович з донорського порталу www.dawca.pl.
– У розмові з лікарем родина часто не знає, чи погодитися, чи ні і приймає рішення на власний розсуд, не знаючи, якої думки була особа, котра померла. У такому випадку доречним є посвідчення, заява про намір бути донором. У Польщі це інформаційний документ, ми пояснюємо, що це – наче заповіт. Причому, підписати його – це одне, а друге – розмовляти з родиною, що ми прийняли таке рішення, – наголошує Павел Клікович.
У випадку померлої дитини або неповнолітнього про вилучення органів вирішують батьки. Щораз частіше, попри біль після втрати дитини, з’являється зрозуміння – каже координаторка трансплантаційного відділення Центру здоров’я дитини Ева Данєлєвська.
– Ми справді рідко зустрічаємося з відмовою, а щораз частіше буває навпаки. Коли хтось несподівано помер, родина сама запитує, чи у випадку цієї остаточної трагедії не можна було б зробити щось більше. Розмова про смерть є важкою, – звертає увагу Ева Данєлєвська.
2012 року у Польщі збільшилася кількість пересадок органів, їх було 1610 (майже на 10 відсотків більше, ніж 2011 року), у тому числі 1545 – від померлих донорів, – повідомляє польське відомство охорони здоров’я.
Різні питання, пов’язані з пересадкою органів, також юридичні, доступні на сторінці www.dawca.pl.
Н.Б./IAR, PAP