Logo Polskiego Radia
Print

Класика польського кіно безкоштовно на сервісі Youtube

PR dla Zagranicy
Olena Babakova 16.06.2013 10:00
Новини культури тижня, що минає

П’ятдесятий, ювілейний фестиваль польської пісні проходив цього тижня в Ополі, що у сілезькому регіоні. Захід щороку збирає популярних польських виконавців і співаків-початківців. Для останніх кілька років тому був започаткований конкурс Супердебют, цього разу його темою стали пісні Марилі Родович. Інші концерти були зроблені у стилі 70-их років, у той період фестиваль переживав свій розквіт. Зірками Ополя були Чеслав Нємен, Уршуля Дудзяк, Йонаш Кофта. У 80-і популярність там здобували Кора та Ян Пєтшак. Пісня останнього «Щоб Польща Польщею була», виконана в Ополі, стала своєрідним гімном тодішньої антикомуністичної опозиції, її пізніше цитували навіть Рональд Рейґан та королева Єлизавета ІІ. Сьогодні ж, як говорять музичні критики, фестиваль вже не скільки відкриває нові зірки, скільки є відображенням комерційного успіху окремих виконавців.

Промоція читання, поліпшення іміджу книги у суспільстві, збільшення закупівель книжок для бібліотек, а також створення цифрової платформи, котра полегшить доступ до друкованих видань. Це елементи Національної програми розвитку читання, працю над якою цього тижня завершило польське Міністерство культури. Подібний проект вже намагалися запустити минулого року, тоді свій сценарій підготували одночасно і міністерство, і Громадський комітет Пакту для культури. Цього разу план було опрацьовано спільно. Отже, протягом найближчих 3-5 років з бюджету держави планується виділяти 5 мільйонів євро щороку на закупівлю нових книжок до бібліотек. Також міністерство планує домовитися з урядом, аби продуценти друкованих і електронних книг платили лише 5% ПДВ. Продовжуватимуться промоційні кампанії «Вся Польща читає дітям», «Національне читання пана Тадеуша» тощо. Експерти сподіваються, ці заходи спонукатимуть поляків частіше сягати до книжки. Останніми роками рівень читання у країні над Віслою знижується. Щотретій поляк взагалі не читає книжок, часом читає – лише кожний десятий.

«Ва-банк», «Нові амазонки», «Три кольори», – ці та майже 60 інших фільмів, які стали класикою польського та світового кінематографа, відтепер можна безкоштовно дивитися на сайті Youtube. Дві найстарші польські кіностудії «Кадр» та «Тор» підписали угоду з компанією Google, якій належить сервіс Youtube, про безкоштовний доступ до продукції цих осередків. 60 фільмів це тільки початок. Скоро кожна студія буде мати свій канал, оскільки їх спільний доробок складає понад 800 стрічок – користувачам буде з чого обрати. Рішення про вихід на Youtube було зумовлене боротьбою з піратством у глобальній мережі. Студії отримуватимуть відсотки від реклам, котрі висвітлюються на сторінці при перегляді фільму. А кіномани зможуть безкоштовно дивитися улюблені картини у добрій якості з дотриманням авторського права.

PAP/Gazeta Wyborcza/IAR/О.Б.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти