У суботу минає 6-та річниця вступу Польщі до Шенгенської зони. З того часу поляки можуть подорожувати до 26 країн Європи не тільки без віз, а й без кордоних перевірок. Долучення до Шенгену відкрило польські кордони на Заході й на Півдні, а східний кордон, з Білоруссю, Росією та Україною, було ущільнено і громадяни цих країн задля в’їзду до Польщі повинні отримувати Шенгенські візи.
Переважна більшість українців хотіла б пересуватися Європою без оформлення віз. Андрій та Олег – студенти, які протестують на київському Євромайдані, переконані, що на відкритті Європи у виграші були б саме молоді люди:
- Це поліпшить можливість виїзду за кордон і студенти, наприклад, можуть без проблем поїхати за кордон і набути певний досвід, поліпшити знання іноземної мови, для них це буде дуже корисно, - каже Андрій.
- Це особливо буде корисним для молодих, щоб вони побачили, як живуть люди за кордоном і позитивні аспекти привезли б сюди, в Україну, і тут їх запроваджували, - каже Олег.
Скасування віз вимагає згоди на євросоюзному рівні. Польща підтримує лібералізацію візового режиму. Жителі прикордонних районів на польсько-українському та польсько-російському кордонах вже мають можливість користуватися спрощеними правилами перетину кордону. Досвід з малим кордонним рухом, наголошує речник польського МЗС Марцін Войцєховський, показує, що візова лібералізація можлива:
- Йдеться про те, щоб охолодити переживання тих, хто стверджують, що коли ми скасуємо візи, то Європу заллє нелегальна міграція. Малий кордонний рух як з Україною, так і з Росією, на прикладі Польщі показує, що особи, які користуються цією перевагою, дотримуються права і не зловживають цим привілеєм, що його отримали, - каже Марцін Войцєховський.
Минулого року Польща у Білорусі, Україні та в Росії видала більше мільйона двісті тисяч Шенгенських віз.
В.П./IAR