Глава німецького МЗС Франк-Вальтер Штайнмаєр відкидає звинувачення деяких європейських політиків у питанні зайвої поступливості Берліна щодо Москви на зразок політики умиротворення, котру провадив Захід стосовно Гітлера у 1938 році в Мюнхені, коли підписана цього року угода дозволила нацистській Німеччині анексувати частину Чехословаччини.
«Нам не потрібна нова холодна війна, не говорячи вже про гарячу війну, ми хочемо зберегти мир», – сказав Штайнмаєр під час свого виступу в Бундестазі.
Конфлікт в Україні є «джерелом глибокого занепокоєння», визнав глава німецької дипломатії. Як підкреслив він, жодна інша країна не є настільки критично наставлена проти явного порушення міжнародного права і нападу Росії на Крим та дій Москви на сході України, як власне Німеччина.
«Не можна допустити, щоб 70 років після закінчення ІІ Світової війни ми знову почали змінювати кордони», – сказав Штайнмаєр. Як зазначив він, Німеччина також не може дозволити, щоб після 25 років об’єднання Європи справа знову дійшла до її поділу.
Політик застеріг перед «короткозорими та небезпечними» історичними порівняннями. «Так, українська криза – це найбільша криза в Європі останніх десятиліть. Так, вже не будуть стосунки Росії та Європи такими, як до цього. Правда, що територіальна цілісність європейської країни була порушена», – сказав міністр, зазначаючи, що не можна недооцінювати ці проблеми.
На думку німецького дипломата, учасники дискусії про Україну повинні замість порівняння ситуації із 1938 роком, згадати, як почалася війна в 1914 році – подію, «про яку на не можна забувати». «Військові гарантії НАТО східним країнам та економічний тиск на Росію були правильні та необхідні», – сказав Штайнмаєр. Він застеріг, що «ізоляція, зрив переговорів та відмова від закордонної політики» у 1914 році перетворили регіональний конфлікт у світову війну. Німецька політика не може знову допустити до такої помилки, підкреслив міністр у Бундестазі.
Перед політикою поступок з Росією застерігав між іншим президент Польщі Броніслав Коморовський на початку вересня в розмові з німецьким радіо Deutschlandfunk. Тоді президент РП сказав, що на Німеччині та Польщі лежить особлива відповідальність за те, аби можна було робити правильні висновки з історії. Як він нагадав, «в 30-их роках тодішній Європі забракувало відваги, аби стримати ревізіонізм та насильство з боку німців», а до Гітлера застосувалась політика поступок. «Мусимо чітко сказати, що політика поступок – це шлях в нікуди», – зазначив Коморовський.
Т.А./PAP