17 вересня 1939 року, згідно з таємним протоколом Пакту Ріббентропа-Молотова, Червона армія вторгнулася в Польщу, а Радянський Союз порушив пакт про ненапад з Польщею, котрий мав діяти до кінця 1945 року.
Частина істориків називає радянську агресію IV-тим поділом Польщі (три поділи Речі Посполитої Росією, Прусією та Австрією мали місце наприкінці ХVІІІ століття), а переважна більшість – військовою агресією, котра, як і німецька 1 вересня 1939 р., була реалізована без оголошення війни. Історики також погоджуються, що це була особиста помста Сталіна за поразку під час вторгнення в Польщу в 1920 році.
Після нападу СРСР в 1939 році почалися масові депортації в Сибір та Казахстан близько 1,5 мільйона поляків, у тому числі жінок та дітей. Червона армія чинила багато військових злочинів, вбиваючи військовополонених та винищуючи мирних жителів. Російська пропаганда називала напад «визвольним походом» в захисті «населення Західної України та Західної Білорусі». Росіяни полонили близько 250 тисяч польських військових. Близько 15 тисяч офіцерів були вивезені до таборів в Козєльську, Осташкові і Старобєльську. За наказом Сталіна в 1940 році вони були розстріляні НКВД, а їхні тіла поховані у масових могилах в Катині, Мєдноє та Харкові.
Сьогодні в 75-ті роковини радянської агресії у Польщі, у Варшавській цитаделі буде відкрита І частина Катинського музею. Президент Польщі Броніслав Коморовський відкриє надгробний камінь з прізвищами та іменами замордованих на Сході.
Директор польського Інституту національної пам’яті Лукаш Каміньський каже, що у розпорядження відомства потрапляє щораз більше детальних даних про жертв вторгнення та совєтської окупації. Однак потрібно ще багато дослідити, коли йдеться про збір інформації злочинів Червоної армії, котрі почалися відразу 17 вересня після вторгнення на польську землю. Очільник ІНП говорить, що робота прокурорів Інституту у цьому напрямку є складна, оскільки Росія під різними підтекстами ускладнює доступ до архівів. Особливо це стосується документів, в яких йдеться про совєтські злочини, починаючи від вересня 1939 року – часу окупації – так і у післявоєнні роки. Президент ІНП додав, що доступ до російських архівів є сьогодні складніший, ніж в 90-их роках.
Як стверджує Лукаш Камінський, Москва веде агресивну пропаганду у історичній політиці, повторюючи твердження зі сталінських років. Розповсюджується, зокрема, неправдиве твердження, що Червона армія 17 вересня 1939 року ввійшла в Польщу, аби захистити українців та білорусів. Більшість росіян сприймає цю пропаганду, додав президент Інституту.
Т.А./IAR