Події останніх місяців наблизили Україну у бік Заходу, вважає голова правління Фонду ім. Стефана Баторія, Алєксандер Смоляр.
За його словами, в Росії зараз панує відчуття перемоги з розчаруванням, натомість Україна з меланхолією сприйняла невдачу. Після перемоги Петра Порошенка у президентських виборах здавалося, що сепаратисти будуть швидко переможені. Українці недооцінили цілеспрямованості Владіміра Путіна, для якого програш був би політичною поразкою, вважає Алєксандер Смоляр.
Експерт каже, що малоймовірно, аби Росія могла відмовитися від Донецька та Луганська. Однак, такий успіх є досить невеликий, оскільки Москва втратила Україну. Більшість країни сьогодні сильніше антиросійська, ніж кілька років тому. Алєксандер Смоляр підкреслив, що Росія дестабілізує зараз східну та південну Україну, але це невелика компенсація за фіаско проекту Євразійського союзу.
Іншим питанням залишається участь Польщі у переговорах щодо конфлікту в Україні. Фахівець нагадав, що Варшава відігравала важливу роль на початку конфлікту, коли визначала напрямок політики Заходу. Ситуація змінилася після російського вторгнення в Україну. Захід визнав це за поразку польської політики, а сама країна стала незручною для учасників переговорів: Росії, України, Німеччини та Франції.
Як зауважив Алєксандер Смоляр, драматичним для України є і те, що у той самий час зростає загроза з боку Ісламської держави, котра сприймається Заходом більш серйозно. Для США та Росії легше порозумітися у питанні загрози ісламського тероризму, аніж у справі України. Росія також чує загрозу з боку ісламських екстремістів, каже експерт.
Говорячи про вчорашній марш прихильників УПА у Києві, Алєксандер Смоляр визнав, що польські асоціації із Українською повстанської армією є якнайгірші. Однак, для українців це – символ боротьби з Радянським Союзом. На його переконання, це ніяк не загрожує Польщі, оскільки націоналістична партія Свобода в Україні не має великої підтримки.
Т.А./IAR