Військовий цвинтар Повонзки у Варшаві не для комуністів
PR dla Zagranicy
Taras Andrukhovych
16.10.2014 11:30
Міністр оборони заборонив ховати військових із сталінським минулим на Повонзковському цвинтарі у Варшаві
Військовий цвинтар Повонзкі у ВаршавіWikipedia
Військовий цвинтар Повонзки у Варшаві не для комуністичних офіцерів.
Міністр оборони Польщі Томаш Сємоняк вирішив, що у частині цвинтаря, якою опікується Польське військо, будуть поховані тільки ті військові, котрі боролися за незалежну Польщу.
Очільник відомства оборони Польщі прийняв таке рішення після останніх скандалів навколо поховання офіцерів із минулим часів PRL (Польської народної республіки), сказав речник оборонного відомства Яцек Соньта.
«Міністр Сємоняк вирішив відмовитися від рішення про виділення місць на Військовому цвинтарі Повонзки. Ці місця будуть виділені генералам, котрих нагородив президент Польщі. Там зможуть також спочити наприклад кавалери Ордену Білого Орла або Virtuti Militari, однак враховуватиметься також час вручення цих відзнак, це не будуть особи, котрі отримали найвищі державні нагороди у часи комуністичної Польщі», - зазначив Яцек Соньта.
Кожного разу рішення про виділення місця у військовій частині Повонзек буде приймати глава Гарнізону Варшава. Комуністичні генерали зможуть клопотатися про місця на інших військових цвинтарях. Відомство оборони не розпоряджається місцями на варшавських Північному та Південному цвинтарях, - зазначили в міністерстві.
Справа поховання комуністичних військових розгорілася з новою силою після того, як сталінський прокурор та полковник Вацлав Кжижановський був похований у Кошалині із військовими почестями. У 1946 році Вацлав Кжижановський домігся смертної кари для 17-літньої Данути Сєдзікувни «Інкі». Вона була санітаркою V Вільнюської бригади Армії Крайової. У 1946 році після арешту радянськими службами за діяльність у опозиційному підпільному незалежному русі, вона була розстріляна у ґданській в’язниці.
У війську пояснили, що була згода на урочистий супровід поховання Вацлава Кжижановського, бо він був солдатом Народної армії Польщі та брав участь у битві під Леніно. Військо наче не знало про його прокурорське минуле. Заяву про супровід подав Союз військових Народної армії Польщі.
Після цих пояснень, глава міністерства оборони Томаш Сємоняк негайно звільнив із посад командувача та коменданта гарнізону Кошалин. Міністр пояснив, що сталінський прокурор не може бути похований із військовими почестями.
Т.А./IAR