«Підтверджую, а НАТО голосно заявляє про те, що ми знову спостерігаємо збільшення російської присутності на сході України», - сказав у розмові для каналу TVN24 Томаш Сємоняк.
На думку міністра оборони Польщі, це може означати, що російсько-український конфлікт знову загостриться.
НАТО підтвердило недавні тривожні повідомлення про те, що протягом останніх днів в Україні зафіксовано пересування колон військової техніки із зброєю та бойовиками. За словами головнокомандувача сил НАТО в Європі Філіпа Брідлава, частина з них перевозить важку артилерію, інші – ракетні комплекси. Експерти застерігають, що у найближчий час може дійти до ескалації конфлікту.
Схожої думки дотримується польський віце-прем’єр та глава оборонного відомства Томаш Сємоняк. «Ми слідкуємо за тим, що відбувається у Східній Україні. Росіяни явно останнім часом дуже активізувалися», - наголосив він на TVN24.
«Ми говоримо прямо про військову присутність, тут не йдеться про сепаратистів», - підкреслив він.
На думку Сємоняка, такий розвиток подій є дуже тривожний. «Це може означати, що конфлікт знову повернеться до гострої фази, а мінські порозуміння будуть зірвані», - зауважив він.
Міністр оборони також наголосив, що російська техніка може безперешкодно перетинати український кордон. «Фактичний кордон проходить між українською армією та сепаратистами. Велика частина формального державного кордону України знаходиться під контролем сепаратистів», - сказав він.
Говорячи про спроби російської сторони заперечити перекидання нею військ та техніки в Україну, Сємоняк зазначив, що «більше вірить у цьому питанні американцям, самим собі та службам НАТО».
Міністр прокоментував також інтерв’ю, котре дав тижневику «wSieci». У ньому він сказав, що «важливо побудувати таку силу стримування, аби ціна агресії на Польщу, без огляду на те, як діятиме НАТО, була настільки високою, щоб це було неефективно».
«Йдеться про те, щоб Польща мала такий потенціал, навіть щодо сильніших противників, котрий свідчитиме про те, що ціна агресії на нашу державу буде занадто висока. Багато країн опирає на цьому свої доктрини, наприклад Ізраїль», - пояснив він.
«Звертаюся тут до доктрини «польські ікла», котру сформулював ще Дональд Туск перед кризою – мусимо отримати зброю, і починаємо її здобувати, аби ціна агресії на Польщу була для кожного занадто висока», - сказав він.
Сємоняк також зазначив - очевидним є факт, що у випадку нападу на країну члена НАТО, згода на участь сил Союзу є політичним рішенням. «Ми також не хотіли би автоматично бути втягненими у конфлікт, скажімо біля Португалії», - підкреслив він.
Віце-прем’єр зазначив, що Польща володіє достатнім оборонним потенціалом, аби почуватися у безпеці та мирі.
TVN24/Т.А.