Етнічний конфлікт між Литвою та Польщею є ідеальним подарунком для Росії Владіміра Путіна, заявив сьогодні у литовському Сеймі головний редактор «Gazeta Wyborcza» Адам Міхнік, котрому вручали Нагороду Свободи у роковини кривавих подій в 1991 році у Вільнюсі.
Адам Міхнік, наводячи слова ідеолога президента Росії Алєксандра Дуґіна про те, що «етнічна напруга між Литвою і Польщею є важливим елементом і потрібно її поглиблювати», зазначив у литовському парламенті, що «польсько-литовський конфлікт на тему написання прізвищ, подвійних назв вулиць є ідеальним подарунком» для Росії Владіміра Путіна.
Міхнік заявив, що ті, хто виступає проти вирішення польсько-литовських проблем, «не має уяви».
«Отуманені етнічним шовінізмом, вони діють проти національних інтересів наших країн», - зазначив Адам Міхнік. Він зауважив також, що в Польщі не вистачає знання про Литву. «Нашим завданням є заповнення цієї прогалини», - заявив він.
Сьогодні Литва відзначає День захисників свободи. Під час урочистостей у Сеймі Адам Міхнік отримав престижну Нагороду Свободи, яку йому було признано за «беззаперечну підтримку у 1991 році свободи Литви, підтримку литовців у боротьбі із совєтською агресією».
«Це найбільший дар, який може отримати поляк від литовської держави», - сказав Міхнік. «Сприймаю цю відзнаку, як прояв визнання усього середовища, в якому я працював, середовища, яке від початку підтримувало литовців у їхньому прагненні до незалежності та демократії», - наголосив колишній опозиціонер.
24 роки тому, у ніч з 12 на 13 січня 1991 року від куль та під гусеницями радянських танків, котрі розташовувалися у Вільнюсі й намагалися придушити прагнення до незалежності Литви, загинуло 14 осіб, а кількасот були поранені.
Під час цьогорічних урочистостей у Вільнюсі неодноразово згадувалася Україна.
«Погляньте, яку ціну платить Україна за те, що протягом 20 років не демонструвала рішучості, обрала прагматизм утримування на двох стільцях», - сказав Вітаутас Ландсберґіс, колишній голова литовського парламенту, фактичний лідер держави.
Петрас Вайтекунас, котрий донедавна був послом Литви в Україні, зазначив, що після того, що пережив в Україні, День захисників свободи має для нього зовсім інше значення. «Свобода – це не подарунок, за свободу треба боротися кожного дня, часом за свободу розплачуються кров’ю», - сказав він.
PAP/Т.А.