8 травня на Вестерплятте відбудеться спільна конференція істориків та політиків на тему наслідків в Європі після Другої світової війни.
Про це заявив президент Польщі Броніслав Коморовський. Він зазначив, що метою цього заходу «не є бажання зіпсувати росіянам свято перемоги 9 травня».
У розмові для радіо TOK FM, президент розповів про власну ідею проведення 8 травня на Вестерплятте польських урочистостей з нагоди 70-ї річниці завершення Другої світової війни.
«Ідеєю є проведення заходу, який планувався вже довший час. Це буде міжнародна конференція істориків у Ґданську, організована спільно Європейським центром солідарності і Музеєм Другої світової війни та іншими інститутами, куди будуть запрошені відомі історики, аби провести дискусію на тему того, що нам принесло завершення війни – чи було це визволення, а чи також виникнення нових проблем», – сказав президент.
Коморовський додав, що хоче, аби «у цих обговореннях про ситуацію в Європі після Другої світової війни», окрім істориків, взяли участь теперішні та колишні європейські політики. «Європа і весь західний світ сьогодні у пошуках оптимальної формули, чи їхати в Кремль на 9 травня, щоб святкувати військову перемогу колишнього СРСР, спадкоємцем якого є Росія», – сказав він.
Водночас він запевнив, що «проведення конференції 8 травня не має на меті зіпсувати росіянам святкування перемоги». «Можна відстоювати власні історичні переконання не конче на підставі бажання відібрати у когось його гордість», – підкреслив Коморовський.
На думку президента, «незаперечним» є внесок Червоної армії у завершення Другої світової війни, хоча поляки мають право та обов’язок говорити про те, що в цій частині Європи завершення війни не означало свободи. «Але водночас треба пам’ятати й про тих, хто не тільки військовим шляхом поклав край німецькій окупації, але й зупинив діяльність гітлеризму в Польщі, визволивши, зокрема, концтабір Аушвіц», – сказав він.
Коморовський додав, що каже все це для того, аби «пом’якшити дискусію, котра пішла недобрим шляхом».
Президент згадав також про нещодавню російсько-польську суперечку про те, якої національності були солдати Червоної армії, котрі визволили Аушвіц.
«Я поважаю факти, а факти говорять про те, що табір Аушвіц був визволений солдатами Українського фронту, котрі були частиною Червоної армії, і спроба сьогодні вирішувати, чи було там більше росіян, чи українців, чи більше киргизів та казахів, є пустою», – сказав він. «Наш обов’язок – пам’ятати про всіх», – додав Коморовський.
TOK FM/PAP/Т.А.