«Це не відповідь на російські урочистості закінчення ІІ світової війни», - наголосили організатори міжнародної конференції істориків під назвою «Спадщина ІІ світової війни з перспективи 70-и років».
Конференцію організовує Центр польсько-російського діалогу та порозуміння, Музей ІІ світової війни та Європейський центр Солідарності. Протягом двох днів історики та публіцисти будуть дискутувати на тему історичної пам’яті та шляхів увічнення війни 1939-1945 років.
Директор Центру польсько-російського діалогу та порозуміння Славомир Дембський, звертає увагу на те, що протягом десятків років пам’ять про війну у багатьох європейських країнах використовувалася у політичних іграх.
«Варто замислитися над тим, що нам робити із міфами на тему ІІ світової війни, які протягом минулих років випускали, як джинів з пляшок. Вони контролюють пам’ять та спосіб мислення про ІІ світову війну у багатьох людей. Частину тих джинів ми повинні загнати назад до пляшок. Функціонування цих міфів у суспільній свідомості ускладнює формування кращого майбутнього», - підкреслив Славомир Дембський. Як додав він, учасники конференції в Ґданську будуть також говорити про те, чого ми ще не знаємо про ІІ світову війну і як заповнити ці білі плями. У дебатах візьмуть участь історики з Польщі, України, Німеччини, Росії, Франції, Великобританії, США та Ізраїлю.
Як наголосив директор Музею ІІ світової війни професор Павел Махцевич, конференція не є польською відповіддю на російські урочистості Дня Перемоги.
«Дебати істориків не можуть бути відповіддю на великий парад військової техніки на Червоній площі», - підкреслив професор Махцевич. «Для мене, як для історика, ця конференція – це барометр того, чи попри дуже напружені взаємини між польською та російською державою, ми, науковці, зможемо дискутувати та висловлювати взаємну повагу, звертаючись тільки до фактів», - додав професор Павел Махцевич.
Конференція триватиме до завтра. У її рамках відкрита виставка під назвою «45. Кінець війни в 45 експонатах», яку у приміщенні Європейського центру Солідарності підготував Музей ІІ світової війни.
IAR/Т.А.