Як повідомлено, у Ґданську будуть присутніми дев’ять президентів європейських країн, а також генеральний секретар ООН Пан Ґі Мун і голова Європейської ради Дональд Туск. Серед гостей також видатні історики.
У Європейському центрі Солідарності в Ґданську влаштовано конференцію «Спадщина Другої світової війни з перспективи 70 років».
Як каже заступник голови російського правозахисного товариства «Меморіал» Нікіта Пєтров, сьогодні Росія використовує у своїй грі пам’ять про Другу світову війну:
«Кремль обвинувачує у фальшуванні історії кожного, хто по-іншому розуміє сенс дати перемоги. Якщо хтось каже про совєтизацію країн Центрально-Східної Європи, про те, що Радянський Союз нав’язував іншим свою політичну, економічну і тоталітарну систему, це сприймають як нелояльність до Кремля і Росії».
Як додає колишній голова польського МЗС, професор Адам Данєль Ротфельд, учасники конференції хочуть обговорити різниці в історичній пам’яті європейських суспільств. Це важливо, бо політики охоче використовують історичну пам’ять, щоб виправдовувати свої рішення: «І якщо спираються на викривлену, зафальшовану історію, то їхня політика буде такою ж».
Організаторами конференції є Польсько-російський центр діалогу і порозуміння, Музей Другої світової війни та Європейський центр Солідарності, патрон – Польське радіо.
Місце проведення заходів обрано невипадково – пояснює професор Адам Данєль Ротфельд: «Для нас, очевидно, Вестерплятте є дуже важливим символом. Кожна з європейських держав має інший символ. Ця конференція повертає значення спільній історичній правді, певним фактам».
Після дискусії істориків – політична панельна дискусія «Європейська інтеграція. Урок із Другої світової війни та її сучасне значення» з участю, зокрема, президентів Чехії, Литви, Румунії, Болгарії та генерального секретаря ООН Пан Ґі Муна.
О 21-ій годині присутні запалять лампадки під Пам’ятником полеглим працівникам верфі 1970 року.
Перед північчю врочистість перенесеться на півострів Вестерплятте, де виступить президент Польщі Броніслав Коморовський.
IAR/Н.Б.