У Вроцлаві вже вдесяте проходить конференція Польська східна політика. Це найбільший у Польщі форум, присвячений польській дипломатії в Росії, Україні, Білорусі та інших країнах Східного партнерства.
Конференція Польська східна політика щороку збирає у Вроцлаві провідних дипломатів, експертів та журналістів, які займаються тематикою Східної Європи.
Участь у відкритті форуму взяв віце-міністр закордонних справ Польщі Конрад Павлік. Політик нагадав про успіхи програми Східне партнерство, найбільший з яких — підписання Україною, Грузією та Молдовою угод про асоціацію з ЄС. “Ці угоди є знаком того, що Москва може загальмувати, але не може стримати процес зближення цих країн з Європою”, — сказав віце-міністр.
Дипломат зауважив, що Україна наразі перебуває у таких стосунках з ЄС, як Польща та Вишеградські країни на початку 90-х: вже підписана Угода про асоціацію, проте ще немає безвізового руху та невідомо, чи відбудеться вступ до Євросоюзу.
На думку Павліка, Київ сьогодні має право очікувати від ЄС конкретної пропозиції співпраці та ясної перспективи. Польща сподівається, що невдовзі Брюссель домовиться з Києвом та Тбілісі про скасування візового режиму для поїздок строком до 90 днів. Водночас, за словами Павліка, Європа має не забувати про ті країни, які наразі призупинили євроінтеграцію — Вірменію, Білорусь та Азербайджан, адже не можна просто залишити їх у російській сфері впливу.
Щодо Росії, то Павлік не погодився зі словами російського посла у Варшаві, начебто відносини між країнами є найгіршими у новітній історії. Дипломат наголосив, що Польща готова до діалогу, але це Росія має тепер продемонструвати свою готовність вирішувати проблеми, список яких через поведінку Москви увесь час подовжується.
Павлік нагадав, що протягом останніх 4 років в рамках програми Польська допомога для розвитку Варшава витратила на реалізацію проектів в Україні 90 мільйонів євро, серед них кільканадцять — на допомогу внутрішнім переселенцям.
Посол України у Польщі Андрій Дещиця, котрий також прибув до Вроцлава, наголосив на потребі встановлення миру на сході Європи, бо тільки це дозволить повністю зосередитися на реформах в регіоні. Дещиця подякував Польщі та полякам за допомогу Україні.
Протягом найближчих днів учасників очікують дискусії над успіхами та поразками польської дипломатії, як Польща може допомогти Києву проводити реформи та як європейцям боротися з російською пропагандою.
Олена Бабакова