У Польщі завершилися теледебати між лідерами восьми політичних партій, які зареєстрували виборчі комітети на терені усієї країни.
У політичному поєдинку, який транслювали чотири польські телеканалах, зійшлися: голова Громадянської платформи, прем’єр Ева Копач, кандидатка від Права і справедливості на посаду прем’єра Беата Шидло, лідерка Об’єднаньої лівиці Барбара Новацька, голови Польської селянської партії – Януш Пєхоцінський, партії Новочесна - Ришард Петру і партії КОРВіН – Януш Корвін-Мікке, а також лідери угрупування Кукіз’15 Павел Кукіз та Адріан Зандберґ з партії Разом.
Дебати лідерів складалися із трьох тематичних блоків: суспільно-економічного, закордонної політики і безпеки, а також бачення державного устрою Польщі.
Політичні лідери висловилися, зокрема, на тему свого бачення польської закордонної і східної політики, насамперед щодо України і Росії.
Зокрема, прем’єрка Ева Копач (Громадянська платформа) наголосила, що «Польща була надійним послом України в ЄС». «Ми не тільки надсилали гуманітарну допомогу в Україну, але і займали тверду позицію щодо санкцій проти Росії. Разом із країнами Вишеградської групи ми наполягали на збереженні санкцій і відстоювали суверенітет України», - додала глава уряду.
Натомість, кандидатка від найбільшої опозиційної партії на посаду прем’єра Беата Шидло (Право і справедливість) зазначила, що «політика щодо Росії не повинна бути політикою перезавантаження, як це пропонує Громадянська платформа». «Треба будувати сильну позицію Польщі в ЄС та регіоні, що гарантуватиме полякам безпеку», - вважає політик.
А на думку лідерки Об’єднаної лівиці Барбари Новацької, «закордонна і східна політика Польщі повинні бути мудрими і продуманими». «Важлива сильна позиція як в ЄС, так і в регіоні, поглиблення добрих взаємин із сусідами задля зміцнення нашої безпеки. Ми маємо бути мостом між ЄС та сходом - Україною і Росією. Треба захищатися, не вимахуючи шаблею, а розвиваючи економіку із сусідами – Німеччиною, але і з Росією. Путін піде, але наші інтереси залишаться», - запевнила Новацька.
Януш Пєхоцінський із Польської селянської партії нагадав, що взаємини із Росією завершилися впровадженням санкцій. «Нині ми стали незалежними від Росії в контексті газу, спорудили 1600 км газопроводів, удвічі більше газових сховищ. Але не відвертаймося від Росії, почекаймо. Розмови із Путіном не можуть бути до того часу, поки немає вирішення питання України. Але можна розмовляти з простими росіянами - на тему економіки, культури», - переконував він. Політик теж зазначив, що «іммігранти прибувають не тільки з Африки та Близького Сходу». На його думку, незабаром може виникнути «велика проблема із міграцією з України і мова йде не про заробітчан».
Ришард Петру (Новочесна) закликав усі партії до спільної позиції щодо Росії. «Нам важливо, аби Україна залишалась незалежною і прагнула до ЄС та НАТО. Ми допустились помилок. Поляки надто часто їздили на Майдан. Однак нині нас немає за жодним столом переговорів. Росія заморозили цей конфлікт. Будь-коли вона може його розморозити і тоді почнеться чорна хвиля біженців з України. Україна для нас – це теж дуже великий ринок. Польща матиме добрі взаємини з Росією, якщо ми будемо сильними в ЄС. Ми повинні бути більш активні і формувати політику Брюсселя щодо Сходу», - підкреслив Петру.
Януш Корвін-Мікке (КОРВіН) сказав, що у Польщі нині є, як висловився, «півмільйона українських біженців, але поляки їх не бояться». «Ми боїмося ісламістів. ЄС не може нічого вирішити, бо немає, на щастя, жодного солдата. Якби була армія ЄС, вона вже б несла „братню” допомогу в Угорщину і Словаччину. Росія не боятиметься когось, хто не має військової сили», - додав Корвін-Мікке.
У свою чергу, політик-музикант Павел Кукіз (Кукіз`15) переконував, що «не треба вибігати наперед» у політиці щодо України і Росії. «Нас не було в Мінську. А ідея про надання Україні зброї – це самогубство. На цьому втратить польський рільник. Французи експортують в Росію свинину. А реалізуючи інтереси Німеччини, страждають польські громадяни. Для нас найважливішим є польський інтерес і Вишеградська група, а вже аж тоді - ЄС», - наголосив Кукіз.
На думку Адріана Зандберґа (Разом), Польщі потрібна «спільна солідарна з ЄС позиція щодо безпеки і східної політики». «Надії, що ми махатимемо шабелькою і нас хтось злякається - марні. Для того, щоб ЄС був солідарним з Польщею в енергетичній сфері і в безпеці, треба, щоб ця солідарність працювала в обидва боки», - зауважив він.
Вчора ці ж телеканали транслювали дебати між прем'єркою Евою Копач та головною кандидаткою на цю посаду від партії Право і справедливість Беатою Шидло.
Нагадаємо, парламентські вибори у Польщі відбудуться найближчої неділі, 25 жовтня.
Т.А.