Logo Polskiego Radia
Print

«Польська влада не буде кидатися з обіймами назустріч Україні»

PR dla Zagranicy
Olena Babakova 25.10.2015 22:02
Експерти прокоментували, як перемога ПіС вплине на польсько-українські відносини
Виступ президента України Петра Порошенка у польському Сеймі в грудні минулого року Виступ президента України Петра Порошенка у польському Сеймі в грудні минулого року www.sejm.gov.pl

У Польщі готується зміна влади – на парламентських виборах 25 жовтня перемогу здобула опозиційна партія Право і справедливість. Хоч зовнішня політика не була серед першопланових тем кампанії, ПіС неодноразово декларувало, що хоче переглянути курс правлячої Громадянської платформи в усіх сферах.

Український історик Андрій Портнов нагадує, що перемога ПіС була очікуваною.

«Думаю, сподіватися від нового польського уряду, як і від президента Анджея Дуди, принципово інакшої політики щодо України не варто. Інша річ, що польській владі доведеться шукати відповіді на дуже непрості виклики, що стають перед ЄС (спільна міграційна, фінансова, енергетична політика тощо). І через це також українська тематика може просто відійти навіть не на третій план, а ще далі», – застерігає коментатор.

Італійський політолог Маттео Каццулані з Центру аналізів «Стратегія ХХІ» підкреслює, що ПіС має два дуже різні типи електорату.

«Частині виборців ПіС залежить на більш активній політиці на сході Європи, так званій Яґєллонській. Вони виступають за збільшення польської присутності в Україні. Натомість друга частина має виразні історичні сентименти, розділяє так звану кресову ідеологію. Ці люди мають претензії до Києва через історичну політику, в першу чергу – через трактування українцями історії УПА. А це створює потенціал для конфліктів», – говорить Каццулані.

Український політолог Євген Магда з Центру суспільних відносин відзначає, що парламентські вибори в Польщі для українців опинилися дещо на другому плані, бо в Україні проходили місцеві вибори. Проте, підкреслює експерт, результати виборів до польського Сейму засвідчують, що українській владі потрібно сформувати власну чітку позицію стосовно відносин зі своїм стратегічним партнером.

«Очевидно, у Польщі відбудеться повна зміна влади, а потенційна коаліція ПіС та партії Кукіз-15 може створити загрозу для українсько-польських відносин. Обидві політичні партії не поспішають кидатися з обіймами назустріч Україні, що потребуватиме від офіційного Києва прагматичного та дієвого підходу у відносинах з Варшавою», – говорить Магда.

Польський політолог Адам Бальцер звертає увагу, що ПіС має шанс вперше у польській новітній історії створити однопартійний уряд. Бальцер говорить, що знає про українські сентименти до ПіС – у Києві ця партія в багатьох асоціюється з політикою покійного президента Лєха Качинського, але цього разу, підкреслює експерт, українцям нема чого тішитися:

«На жаль, якщо проаналізувати декларації ПіС, як наприклад з програмного конгресу партії у Катовицях, то виходить, що ця партія готова підтримувати Україну, але за умови, що Київ буде безапеляційно поділяти польський погляд на спільну історію, в першу чергу, звісно, на УПА. ПіС не хоче розуміти, що в даний момент в Україні відбувається важливий процес побудови нової держави та ідентичності. Погляд ПіС, що українці мусять вивісити білий прапор і покаятися, є некорисним і може погано вплинути на польсько-українські відносини».

Бальцер додає, що виразно антиукраїнські погляди має політична партія Кукіз-15, яка зайняла третє місце на виборах з результатом 9%. Деякі діячі цієї партії походять з радикальних націоналістичних угруповань і відкрито закликають до зірвання партнерства з Києвом.

Нагадаємо, у неділю в Польщі пройшли парламентські вибори. За даними екзит-полу, переможцем є право-консервативна партія Право і справедливість, яка отримала понад 39% голосів.

О.Б.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти