Аушвіц – це пересторога для усього світу, знак - що може статися, коли в громадському житті домінутиме ненависть, - сказав президент Польщі Анджей Дуда.
На території колишнього концентраційного табору «Аушвіц - Біркенау» тривають врочистості пов’язані з 71-тою річницею його визволення. У заході бере участь президент Хорватії Колінда Ґрабар-Кітаровіч, делегації з Ізраїлю та Росії. Найважливішими учасниками вшанувань є колишні в’язні «табору смерті»:
«Аушвіц – це не тільки велика могила, тому що прах вбитих тут є всюди. І можна сказати, що все це місце є могилою. І це не тільки вшанування пам’яті (жертв – ред.). Я вірю, що Аушвіц є і завжди буде великим знаком, символом і пересторогою перед тим, що може статися, коли громадське, політичне життя здомінує ненависть», - сказав президент Польщі.
Президент Польщі нагадав про людей, котрі першими сповістили світ про те, що відбувається за ґратами концтабору – Яна Карського, котрий опрацював звіт про гуманітарну ситуацію на окупованій німцями території Польщі, та Вітольда Пілецького, котрий проник до концтабору «Аушвіц-Біркенау» і описав те, що там відбувалося. Донька ротмістра Вітольда Пілецького була сьогодні серед учасників врочистості.
Анджей Дуда наголосив теж на тому, наскільки важливим є розповсюдження правди про концтабір:
«Це обов’язок Ізраїля, котрий, як народ, зазнав такої страшньої кривди... це важко описати. І цю правду слід розповсюджувати у світі. Правду про те, що це були німецькі, нацистські концтабори. Правду про жертв цих таборів та тих, хто вбивав».
Врочистість вшанування 71-тої річниці визволення концтабору «Аушвіц - Біркенау» завершиться екуменічною молитвою біля пам’ятника Жертв Голокосту. Прозвучить теж шофар – інструмент виготовлений з баранячого рогу – який в єврейській традиції використовується у найважливіших врочистостях.
IAR/Я.С.