Польсько-українська парламентська група обговорила у Києві тему вшанування заслужених для історії обох народів особистостей. Під час візиту 16 травня до столиці України польські парламентарі говорили також з депутатами Верховної Ради про підтримку Польщі для України.
Член української частини міжпарламентської асамблеї України та Польщі Борис Тарасюк заявив, що українці вдячні Польщі за незмінну підтримку України. Мова іде, у першу чергу, про збереження непохитної позиції Польщі у зв’язку з агресією Росії, а також про підтримку у питанні звільнення Надії Савченко та інших політичних в’язнів, котрих незаконно утримує Росія.
Під час зустрічі голова Польсько-української парламентської групи Міхал Дворчик пообіцяв, що Польща вшанує одного з основоположників української державності Михайла Грушевського у зв’язку із 150. річницею від його народження, що виповнюється у вересні 2016 року. З цієї нагоди у Варшаві або Холмі (де народився Грушевський – ред.) одній з вулиць або площі присвоять ім’я Михайла Грушевського.
Польські та українські парламентарі візьмуть також участь у врочистому вшануванні в Україні пам’яті президента Лєха Качинського. Як відзначив Міхал Дворчик, восени у Житомирі одна з головних вулиць буде названа на честь світлої пам’яті польського президента.
З нагоди річниці встановлення польсько-українських дипломатичних відносин, у 2016 році у польському та українському парламентах будуть проведені виставки, присвячені військовій співпраці Юзефа Пілсудського та Симона Петлюри.
«Двомовна виставка, що розповість про наш союз у війні проти радянської Росії, буде наголошенням на наших добрих взаєминах та демонстрацією тих моментів в історії, коли поляки та українці співпрацювали з взаємовигодою для наших народів», – наголосив Міхал Дворчик.
Водночас польський політик звернув увагу, що замовчувати трагічні події в історії поляків та українців не можна. Однією з таких подій він назвав Волинську трагедію.
«Вважаю, що замовчування цього складного періоду нашої історії протягом довгого часу допровадило до непростої геополітичної ситуації, яка тяжіє над нами. Якби ми 20 років тому обговорили це питання, то непростий урок був би вже пройдений. Думаю, що обговорення цієї частини нашої трагічної історії дозволить побудувати міцний фундамент для подальших польсько-українських взаємин», – відзначив політик.
Польські та українські депутати не обмежилися виключно історичною тематикою. Польські колеги запропонували депутатам Верховної Ради проходити стаж у польському парламенті. Темами зустрічі були також обмін студентами та продовження військової співпраці між країнами.
«Від імені парламенту Польщі ми висловлюємо повну підтримку для змін та реформ, які відбуваються в Україні. Ми висловили підтримку для проєвропейського курсу України та підкреслили нашу однозначну позицію у підтримці санкцій проти Росії», – додав Міхал Дворчик.
Нагадаємо, що під час зустрічі польських та українських парламентаріїв 16 травня у Києві спікер ВРУ Андрій Парубій, серед іншого, звернувся до польських колег із проханням відтермінувати дискусію про складні історичні питання між Польщею та Україною.
IAR/Т.А.