Польські судді зібралися на Надзвичайний конгрес
PR dla Zagranicy
Jana Stepniewicz
03.09.2016 16:34
Головна тема - ситуація навколо Конституційного трибуналу
PAP/Tomasz Gzell
Оцінка ситуації навколо Конституційного трибуналу та майбутнє польської судової системи - це головні теми Надзвичайного конгресу польських суддів, який розпочався сьогодні у Варшаві. У засіданнях беруть участь судді з усієї Польщі, загалом, понад дві тисячі учасників.
Судочинство повинно бути чітко відмежоване від політики і від неї незалежне – наголосив професор Марек Сафіян, колишній голова Конституційного суду:
«Добре, ефективне, але передусім незалежне судочинство – це не питання політичного вибору. Це спільна для усього суспільства цінність, без огляду на ті або інші політичні вподобання. Представники судової влади мають не тільки право, але й обов’язок виражати свою тривогу та спротив тоді, коли зміни у відомствах можуть позбавити суди найважливішого їх елементу - незалежності».
Надзвичайний конгрес польських суддів покликано у зв’язку з ситуацією навколо Конституційного трибуналу.
Нагадаємо, 11 серпня Конституційний суд визнав кільканадцять положень нового закону про діяльність КС неконституційними. Суд не визнав весь закон неконституційним з огляду на сумнівний порядок його ухвалення – як цього хотіли партії Сучасна і Польська селянська партія та речник громадянських прав.
Польський парламент завершив роботу над законом про діяльність КС 22 липня. На думку партії Право і справедливість, яка була автором базового проекту, закон є відповіддю на кризу, котра впродовж багатьох місяців триває навколо роботи КС. За словами опозиції, порядок роботи над законом порушив законодавчі процедури, а тому частина положень є неконституційною і не бере до уваги рекомендації Венеціанської комісії. Президент Польщі Анджей Дуда підписав закон 30 липня.
Згідно із новими положеннями, повний склад КС – це щонайменше 11 суддів, що розглядають справи особливої складності. Повний склад постанови на тему: вето президента на закони, законів про Конституційний суд та юридичних протиріч між державними органами влади.
IAR/Я.С.