Завершилося дводенне спільне засідання Комітету з питань транспорту Верховної Ради України та комісії інфраструктури Сейму Польщі. Серед іншого, озвучено пропозицію продовжити маршрут швидкісного поїзда Інтерсіті + Київ-Львів до Перемишля.
Про це на своїй Facebook-сторінці повідомив голова парламентського комітету Ярослав Дубневич.
За його словами, всі технічні можливості для цього є.
«Потрібно в швидкому часі відновлювати швидке щоденне залізничне сполучення між Львовом і Перемишлем. Ми запропонували продовжити маршрут Інтерсіті Київ-Львів до Перемишля. Всі технічні можливості є, залишилося пройти бюрократичні процедури», - написав Дубневич.
Він також висловив переконання, що якісна мережу доріг, комунікацій, залізничного сполучення повинні сприяти прямим контактам між українцями і поляками.
Водночас воєвода Підкарпатського воєводства Ева Лєнярт сказала: «Кордон не має бути стіною. Наша співпраця в покращенні комунікації – це нові можливості для економік обох країн».
Ярослав Дубневич також озвучив інші проміжні підсумки другого дня зустрічі українського Комітету та польської Комісії, що «має стати початком оновлення шляхів України в Європу».
Зокрема перше - це відновлення пасажирського залізничного сполучення Львів – Перемишль.
«Беремо за основу досвід спрощеного режиму перетину кордону, який застосовувався під час проведення ЄВРО 2012. Прикордонники готові здійснювати контроль під час продовженого руху швидкісного поїзда Інтерсіті+ Дарниця – Львів, поки він буде курсувати від Львова до кордону. Принциповою тут є ціна квитка, яка, на нашу думку, не повинна перевищувати 5 євро», - написав Ярослав Дубневич.
За словами Дубневича, це буде пілотний проект, який на практиці покаже перспективу прокладення євроколії до Львова і до Києва.
Друге - це побудова проектованого пункту пропуску Нижанковичі – Мальховіце.
«Домовились узгодити всі графіки та синхронізувати дії з обох боків. Сам пункт пропуску буде збудований по польській стороні, нам важливо встигнути до відкриття, якісно побудувати під’їзні шляхи. Взагалі, у зв’язку із збільшенням показників перетину польсько-українського кордону, потрібно максимально розширювати мережу пунктів пропуску – це питання прямо пов’язане з економічним зростанням та розвитком прикордонних територій», - додав Дубневич.
Третє - це використання транзитного потенціалу України під час будівництва Євросоюзом великої магістралі з півночі на південь VIA Carpathia.
«Пропонуємо з’єднати одним шляхом Чорне та Балтійське море, щоб запровадити логістичний коридор між південними портами України (Одеса, Миколаїв, Херсон) та північними портами Польщі (Ґданськ, Ґдиня).
facebook.com/Т.А.