Польща може стати європейським лідером у виробництві безпілотних літальних апаратів, або, якщо коротко, дронів. Минулого тижня у Варшаві відбулася міжнародна конференція, під час котрої розпочалася робота над законодавством, покликаним врегулювати питання, пов’язані із безпілотними літальними апаратами.
Перевагами нового законодавства може скористатися Польща, котра, на думку представників Міністерства інфраструктури, має величезний потенціал у виробництві дронів. Наприклад, одним з виробників вже є Технічний інститут авіаційних військ. Його речник Міхал Вонсєвич звертає увагу на те, що безпілотники можуть мати безліч різних застосувань:
- Для підтримки оперативних дій, тобто, наприклад, для відслідковування поширення пожеж або для переслідування якогось злочинця, що їде автомобілем, для фіксації цілі на екрані такого безпілотника та отримування картинки на живо у високій якості. Тобто маємо безперервне спостереження за тим, де є і що робить якийсь конкретний злочинець. Таким може бути використання дронів поліцією.
Поляки створили також спеціальний мобільний додаток для користувачів безпілотних літальних апаратів. Як каже його автор Павел Кожец, він здатний великою мірою поліпшити ситуацію із безпекою польотів. Обслуговування програми дуже просте:
- Приходжу на місце, де відбуваються польоти, запускаю програму і завдяки трьом кольорам надходить інформація про те, чи я можу робити запуск у цьому місці. Зелене світло значить, що можу літати, жовте – що існують певні обмеження, а червоне – польоти заборонені. Припустимо, що світиться зелене світло. Я реєструю місце запуску і інформація про нього автоматично переказується до Польського агентства авіаційної навігації. Не для того, щоби мене контролювати, не для того, аби нав’язувати мені якісь обмеження, а лише для того, щоб інші потенційні користувачі повітряного простору були поінформовані про те, що ми тут здійснюємо запуск безпілотника.
Нове законодавство, що стосуватиметься дронів, має, зокрема, визначати відповідальність їхніх операторів у випадку імовірної аварії. Також воно має врегулювати спосіб використання повітряного простору над великими містами, а там безпілотники літають найчастіше.
Наразі невідомо, коли нове законодавство буде прийняте і увійде в дію.
IAR/А.М.