Омбудсмен оскаржує в Конституційному суді нові положення про цей суд
PR dla Zagranicy
Anton Marchynskyi
27.01.2017 18:22
Йдеться про закони, прийняті Сеймом протягом останніх двох місяців
Адам БоднарWojciech Kusiński/Polskie Radio
Речник громадянських прав Адам Боднар оскаржить у Конституційному суді закони про цей суд, прийняті протягом останніх двох місяців. У повідомленні речника можна прочитати про такі законодавчі норми, що порушують робочі права працівників Бюро Конституційного суду, надають виконавчій владі право втручатися в працю КС та обмежують його компетенцію щодо захисту прав і свобод громадян.
Речник громадянських прав оскаржив закон про статус суддів КС, закон про організацію та процедуру судового розгляду справ у КС (обидва прийняті 30 листопада 2017 року), та норми, якими вводиться в дію закон про організацію та процедуру судового виробництва у КС (13 грудня 2017 року).
На думку омбудсмена, цими законами було порушено права працівників Бюро Конституційного суду, котрих закон дозволяє тепер звільняти без подання причини звільнення. Згідно з законом, створено Канцелярію КС і Бюро правової служби КС, куди можуть перейти працівники Бюро Конституційного суду, якщо отримають таку пропозицію до кінця поточного року. Якщо ж вони її не отримають або ж не приймуть умов нової праці і платні, то втратять роботу.
Чергове звинувачення речника громадянських прав стосується узалежнення оприлюднення вироків Конституційного суду від того, який статус надається їм іншою владою. Тут, на думку омбудсмена, порушується поділ влади на три гілки. Також Адам Боднар оскаржує норми, згідно з якими до винесення вироків залучаються особи, до прийняли присягу, аби посісти в КС вже зайняті місця. «Йдеться про три особи, що у грудні 2015 року були вибрані Сеймом VIII каденції суддями Конституційного суду на вже зайняті місця. Тимчасом законодавець вже вкотре здійснив спробу змінити склад Конституційного суду, оминаючи суддів, правильно обраних Сеймом VII каденції», - читаємо в повідомленні.
Окрім цього, речник громадянських прав оскаржує норми, що надають виконавчій владі право відкривати дисциплінарні провадження проти суддів Конституційного суду. На думку Адама Боднара, це положення суперечить конституційному принципові потрійного поділу влади (ст. 10 Конституції) та принципові незалежності судової гілки влади (ст. 173 Конституції).
Також сумнів омбудсмена викликає позбавлення КС можливості виносити рішення про законодавчі норми, дія котрих завершилася.
IAR/А.М.