Російська влада встановила на катинському кладовищі інформаційну дошку, на якій повідомляється про тисячі червоноармійців, замучених у польських таборах для військовополонених. МЗС Польщі у спеціальній ноті звернуло увагу на невідповідність розміщення такого типу інформації в місці, де спочивають останки польських офіцерів та радянських політв’язнів, убитих НКВС. Проте, на веб-сторінках катинського музею російське керівництво оприлюднило відповідь, у якій переконує, що Варшава не має рації, а також попереджає про відкриття в Катині виставки, присвяченої долі червоноармійців, що потрапили в полон під час польсько-більшовицької війни.
На таблиці в Катині з’явилася, зокрема, інформація про 157 тисяч солдатів Червоної армії, яких поляки взяли в полон, і – як написано – 75 тисяч із цього числа ніколи не повернулося на батьківщину. Голова польської секції російського товариства «Меморіал», яке досліджує сталінські злочини, Алєксандр Ґурьянов у розмові з кореспондентом Польського радіо заявив, що представлені на таблицях у Катині дані неправдиві. «Вся інформація на цій дошці неправдива. Польські і російські історики вже встановили, що в польських таборах для полонених втратило життя, померло від 16 до 20 тисяч полонених. І не внаслідок екзекуцій, а від голоду і хвороб, дуже тяжких умов, що панували в цих таборах», – сказав науковець.
На ці факти звернуло увагу МЗС Польщі, додаючи в спеціальній заяві, що умови, які панували в таборах, були результатом «драматичної економічної ситуації на польських землях, назначених багаторічною боротьбою за повернення і збереження незалежності».
Російська сторона у своїй відповіді цих фактів не помічає, як і того, що Червона армія вторглася на територію Другої Речі Посполитої. Разом з тим, на сторінках катинського музею немає згадки про невідповідність прирівнювання злочинів проти польських офіцерів, скоєних катами НКВС, із захопленням у полон червоноармійців, які напали на Польщу.
За даними польських істориків, жертвами катинського злочину навесні 1940 року стали майже 22 тисячі громадян Польщі, в тому числі понад 10 тисяч офіцерів війська і поліції, яких розстріляли за наказом керівництва СРСР.
IAR/Н.Б.