Надзвичайний і повноважний Посол Республіки Польща в Україні Ян Пєкло в ефірі телеканалу Еспресо підкреслив, що питання санкцій проти Росії напряму пов’язане із відновленням українського суверенітету на всій території України: «позиція Польщі від початку була і буде такою, що і Крим, і Донбас є частинами України. І поки ці території не будуть повернені Україні, то неможливо говорити про зняття санкцій з Росії».
Також посол оцінив результати саміту НАТО, що минулого тижня відбувся у Брюсселі: «Трамп […] зрозумів, що мусить домовлятись з Європою, тому що зараз перед нами є велика загроза. Ця головна загроза реальна і вона йде від російської політики. І є дуже важливим формулювання, що це є пріоритетом і для Європи, і для США, американської політики під новим керівництвом. Це дуже важливий момент».
«Це правда, що диявол завжди ховається в деталях. Натомість є позитивним сигналом, що діалог між Європейським Союзом і США на тему важливих питань безпеки не лише є можливим, але й те, що він триває. Вочевидь після цього проявляться ці деталі, в яких ховається диявол, почнуться знову певні торги про те, скільки ті чи інші країни будуть давати на озброєння і виявиться, що деякі з членів НАТО надалі не видають відповідних квот, до двох відсотків бюджету. Але водночас це все позитивний сигнал. Але в даному випадку – це сигнал, який показує Росії, що позиція Заходу у російському питанні є сконсолідована і ми тут говоримо одною мовою».
Говорячи про співпрацю України та НАТО Ян Пєкло звернув увагу на те, що вояки Північноатлантичного альянсу вчаться від українських колег тому, як виглядає російська агресія: «Україна співпрацює з НАТО як ніколи раніше. Є спільні навчання, є спільні вишколи. Натівські офіцери – американці, британці, канадійці, поляки – вчаться від українських офіцерів як виглядає російська гібридна війна, і не лише гібридна, але й реальна. І це дуже важливо і для поляків, і для американців, і для канадійців – щоб вони розуміли, якими методами користується Росія і як НАТО може їй відповідати. Крім того, створено спільну польсько-литовсько-українську бригаду, яку сформовано просто за стандартами НАТО. І тут така справа, ми зараз не можемо говорити про членство України в НАТО, але можемо все робити на практиці. Можемо просто це робити. І посилити технічну співпрацю до такого рівня, що в певний момент вступ України до НАТО виявиться лише формальністю».
Окрім цього, посол Польщі наголосив на тому, що історичні питання не можуть бути визначальними у польсько-українських взаєминах: «Не думаю, щоб історичні питання могли вплинути на політику оборони і на співпрацю між Польщею і Україною у цій справі. Тому що для польської політичної еліти є очевидно і ясно, що без демократичної, вільної України нема можливості забезпечення також польської безпеки. Це наша спільна справа, і без співпраці в цьому питанні ми не можемо нічого досягти поокремо».
Espreso.TV / А.М.