72 роки тому у Москві відбувся «процес шістнадцяти»
PR dla Zagranicy
Taras Andrukhovych
21.06.2017 09:45
21 червня 1945 року комуністична влада засудила лідерів Польської підпільної держави до позбавлення волі
wikipedia.org/wiki/Proces_szesnastu
72 роки тому, 21 червня 1945 року, у Москві оголосили вирок у судовому процесі проти лідерів Польської підпільної держави. Серед них були, зокрема, останній командувач Армій крайової, генерал Леопольд Окуліцький та голова Ради національної єдності Казімєж Пужак.
В цілому було засуджено 16 поляків, і тому така назва – «процес шістнадцяти». Поляків звинувачено у підготовці спільно з німцями атаки на Радянський союз. Їх звинувачено також в утворенні бойових загонів та терористичних груп, які мали вбивати противників Армії крайової та радянських військових. В обвинувальному акті наведено число фіктивних жертв «польського терору» - сто солдатів.
Це був один із найголосніших показових процесів, яким комуністична влада, зокрема у Польщі, намагалися залякати суспільство. Чотириденний процес у Військовій колегії Верховного суду у Москві почався 18 червня 1945 року. Йому надали великого розголосу, що мало дискредитувати в очах світу законну владу Республіки Польща та антикомуністичний рух опору в Польщі.
В цілому 13 з 16 обвинувачених було засуджено до позбавленні волі – від 4 місяців до 10 років, ще трьох було виправдано. Генерал Леопольд Окуліцький, Ян Станіслав Янковський та Станіслав Ясюкович були вбиті у радянських в’язницях. Інші повернулися до Польщі, але багатоьох з них, також тих, яких раніше виправдали, вкотре арештували. Останній обвинувачений під час цього процесу – Адам Бєнь – помер в 1998 році, у віці 98 років.
У день оголошення вироку, 21 червня 1945 року, в Москві у присутності Сталіна відбувалися перемовини, зокрема з лондонським віце-прем’єром Станіславом Міколайчиком, Владиславом Ґомулкою та Болєславом Бєрутом, котрі представляли комуністичний Тимчасовий уряд Польщі. Зустрічі стосувалася утворення Тимчасового уряду народної єдності, санкціонованого американцями та британцями.
IAR/Т.А.