Минає 97 років від початку Варшавської битви, названої також «Дивом над Віслою». Від 13 до 25 серпня 1920 року тривало зіткнення польських військ з росіянами. Ключову роль у ньому відіграв маневр Польського війська, проведений головнокомандувачем Юзефом Пілсудським 16 серпня з-під Вєпша, де він розбив фланги Червоної армії, із одночасним зупиненням головних більшовицьких сил поблизу Варшави.
Ця баталія стала вирішальною для всієї війни, як і для подальшої долі Польщі та Європи, – розповідає історик Ґжеґож Рутковський з Музею історії Польщі: «Метою більшовиків була експансія та експорт революції на захід Європи, чому на початку мало служити завоювання польської держави. Отже, Варшавська битва стала вирішальною сутичкою, що вплинула на долю польсько-більшовицької війни, молодої польської держави, але поблизу Варшави вирішилася також доля Європи».
Вагомий внесок в оборону Варшави зробило цивільне населення столиці: «Кількість добровольців у Варшавській битві з польського боку була суттєва. Приклад Варшавської битви свідчить про те, наскільки вагомою була участь суспільства і польського народу, а також його величезна відповідальність і розуміння, що доля батьківщини, котра тільки-но здобула незалежність, знаходиться в їхніх руках».
Ґжеґож Рутковський додає, що свій внесок у перемогу мали також і польські криптологи: «Вдалося розкрити коди більшовицьких шифрограм, здійснюючи радіопідслуховування. А також вдалося перехопити частину інформації, що дозволила польській розвідці проаналізувати і з’ясувати, котрі більшовицькі сили буде перекинуто на котрий відрізок. І хоч ця держава формувалася тоді лише протягом кількох місяців, вона була в стані, використовуючи тогочасні передові технології, досягти вагомого успіху».
19 серпня армія Тухачевського була змушена повернутися до Німану, а до 25 серпня польські підрозділи визволили чимало міст, у тому числі Брест, Білосток, Ломжу і Остроленку, дійшовши до кордону зі Східною Пруссією та відрізаючи більшовикам шлях до втечі.
Слід додати, що вагому роль у цій перемозі над більшовиками відіграла також Армія Української Народної Республіки під командуванням генерала Михайла Омеляновича-Павленка. Днями ми повідомляли про заяву Посольства України у Варшаві із нагадуванням про те, що українські солдати не щадили крові за незалежну Польщу.
IAR/А.М.