Безпекова ситуація на східному на південному кордонах НАТО буде однією з головних тем перемовин у Варшаві генерального секретаря Північноатлантичного альянсу Єнса Столтенберґа з міністрами закордонних справ Польщі, Румунії і Туреччини. Про це повідомили в Міністерстві закордонних справ Польщі. Очільники дипломатії проведуть також консультації у власному ґроні.
Генеральний секретар НАТО прибуде до Польщі сьогодні, 24 серпня. Ввечері Єнс Столтенберґ зустрінеться з президентом Польщі Анджеєм Дудою, а завтра проведе перемовини з прем’єркою Беатою Шидло, міністрами оборони та закордонних справ Антоні Мацєревичем і Вітольдом Ващиковським. Крім того, відбудеться візит очільника НАТО до міста Ожиш, де розгорнута батальйонна бойова група.
Це ще один візит генсека НАТО до Польщі впродовж останніх років. Єнс Столтенберґ та перші особи Польщі обговорять, у першу чергу, функціонування східного флангу Альянсу. Йдеться про бойові групи військових НАТО, які перекинули у Польщу, Литву, Латвію та Естонію. Відповідні рішення було прийнято під час саміту Альянсу в 2015 року в Уельсі та в 2016 році у Варшаві. Це була реакція на агресивні дії Росії в Україні.
У Польщі підрозділ, який налічує понад тисячу солдатів, розташований, передусім, в Ожиші. До його складу входять здебільшого американці, а також британці, румуни і хорвати. Військові НАТО перебувають у Польщі від квітня. Вони тісно співпрацюють з 15 механізованою бригадою у місті Ґіжицько.
Крім того, відбудеться зустріч генерального секретаря НАТО з міністрами закордонних справ Польщі, Румунії і Туреччини. Потім очільники дипломатії трьох країн проведуть консультації у власному ґроні. Вони обговорять безпекову ситуацію на східному та південному кордонах Альянсу, трансатлантичні відносини та співробітництво у сфері безпеки.
За словами Вітольд Ващиковського, візит генерального секретаря НАТО, як і тристоронні консультації, «є частиною більш широкого контексту без пекової ситуації регіону, пов’язаної з майбутніми російсько-білоруськими маневрами «Захід 2017» і підготовкою до саміту НАТО, що пройде наступного року.
Навчання «Захід» заплановано на 14-20 вересня. У вишколах мають взяти участь 12,7 тис. військових, зокрема 3 тис. з Росії. Буде задіяно 700 одиниць військової техніки.
У рамках підготовки до маневрів «Захід» від 21 серпня проходять спільні навчання структур командування, частин та підрозділів підтримки тилу та матеріально-технічного забезпечення збройних сил Білорусі і Росії, що триватимуть до 25 серпня.
IAR, PAP/Т.А.