28 серпня у Польщі відзначають День авіації
PR dla Zagranicy
Taras Andrukhovych
28.08.2017 13:00
День авіації встановлено на згадку про перемогу двох відомих польських пілотів: Францішека Жвірка та Станіслава Віґури
PAP/Bartłomiej Zborowski
Вінки і свічки до могил загиблих і померлих льотчиків з нагоди відзначення 28 серпня Дня польської авіації поклав головнокомандувач Збройних сил Польщі генерал Ярослав Міка.
Делегація генерального командування Збройних сил також поклала квіти до Пам'ятника льотчику в Варшаві, до Пам’ятника жертв смоленської катастрофи і до пам’ятної дошки на честь солдатів Військово-повітряних сил, репресованих Головним управлінням інформації Війська Польського, створеного радянським керівництвом контррозвідки.
День авіації був встановлений у пам'ять про перемогу двох відомих польських льотчиків: військового - Францішека Жвірка та цивільного - Станіслава Віґури під час Міжнародних авіаційних змагань туристичних літаків Challenge в Берліні в 1932 році. Поляки посіли тоді перше місце на літаку RWD-6, одним із авторів якого був інженер і льотчик Станіслав Віґура.
Початки польської авіації пов'язані з військовою сферою. Перший бойовий рейс було здійснено 5 листопада 1918 року, в зв'язку з чим в міжвоєнний період свято авіації відзначали саме цього дня.
Випробуванням не тільки для польської піхоти, але і для військово-повітряних сил країни, стала польсько-більшовицька війна 1919-1921 року.
В архіві радіостанції «Вільна Європа» зберігся запис виступу генерала Людомила Райського, багаторічного командувача польськими повітряними силами в міжвоєнний період: «Захищаючи нашу знову здобуту незалежність, ми вступили в боротьбу з радянською Росією, а наявність авіації стала обов'язковою. Кадровий склад наших повітряних сил був дуже незначним. Головним завданням нашої авіації в той час були розвідка та військові дії проти сил ворога».
Польські військові льотчики проявили себе під час Другої світової війни, ефективно діючи навіть у нечисленному складі.
У період Польської народної республіки День польської авіації неодноразово змінював своє місце у календарі. У 1993 році Міністерство національної оборони затвердило день 28 серпня як спільне свято громадянської, військової та промислової авіації.
IAR, PAP/Т.А.