Пропрацювавши рік та два місяці, голова «Укрзалізниці» Войцєх Бальчун написав заяву про відставку. З якими «активами» і «пасивами» польський менеджер покинув українську державну корпорацію, - проаналізував портал «Економічна правда».
Як пишуть автори публікації, відставка поляка стала результатом домовленостей прем’єра Володимира Гройсмана та партії «Народний фронт».
«Перед призначенням на посаду на Бальчуна покладали великі надії, адже він зміг вивести на IPO польську збиткову залізничну компанію PKP Cargo. Проте дива не трапилося. Весь час перебування на посаді Бальчун був об'єктом критики з боку міністра інфраструктури Володимира Омеляна. Останній постійно критикував його за бездіяльність у боротьбі з корупцією та відсутність реформ», - пишуть автори статті, додавши, що боротьба за держкорпорацію перетворилася у політичну війну.
Останньою краплею для уже колишнього голови УЗ, попри підтримку прем’єр-міністра, стали відкриті генпрокурорм Юрієм Луценком кримінальні справи, - пишуть оглядачі.
Ефективність роботи поляка оцінити важко, оскільки ледь не кожна подія, яку Бальчун подавав як перемогу, піддавалася нищівній критиці з боку Омеляна. Мають питання до керівника залізниці і профільні експерти. «Економічна правда» проаналізувала основні досягнення та провали Бальчуна в «Укрзалізниці».
Однозначним плюсом в роботі Бальчуна автори публікації вважають розвиток системи пасажирських перевезень. За час його керування «Укрзалізницею» були відкриті нові важливі маршрути - і внутрішні, і зовнішні, зокрема це потяги «Інтерсіті+» Київ-Перемишль та Київ-Холм. Крім того, при Балчуні вперше за багато років «Укрзалізниця» почала закуповувати нові пасажирські вагони. На додаток, до плюсів роботи Бальчуна публіцисти зараховують запущений у 2017 році мобільний додаток для купівлі квитків на поїзди на iOS та Аndroid.
Натомість, найбільшим провалом польського менеджера на посаді однієї з найбільших українських державних корпорацій експерти вважають корупцію — чи не найбільш гостру проблему для «Укрзалізниці». Проте особливих спроб з боку керівництва УЗ вирішити цю проблему не було, - наголошують вони.
Однією зі своїх перемог Бальчун вважає стабілізацію фінансового стану «Укрзалізниці». Так, 2015 рік компанія закінчила із збитком понад 16 млрд грн, а за 2016 рік отримала 303 млн грн чистого прибутку. Чистий консолідований прибуток «Укрзалізниці» в першому півріччі 2017 року становив 122,5 млн грн, тоді як за аналогічний період 2016 року був зафіксований чистий збиток: близько 3,78 млрд грн. При цьому, залишок на рахунках компанії на кінець року склав 5,5 млрд. грн.
У січні 2017 року «Укрзалізниця» почала процес реструктуризації боргу за єврооблігаціями на 500 млн дол, який став причиною оголошення технічного дефолту. Також «Укрзалізниця» збиралася випустити у 2017 році корпоративні облігації на 2 млрд грн. На якій стадії перебувають процеси реструктуризації та випуску облігацій, невідомо, - пишуть автори.
Крім того, Бальчун обіцяв підвищити зарплату працівникам «Укрзалізниці». Так, посадові оклади працівників УЗ з 1 квітня 2018 року будуть підвищені на 15%, а з 1 жовтня — на 10%.
Своєю чергою, у травні була презентована стратегія розвитку «Укрзалізниці» на 2017-2021 роки. Бальчун представляв це як велику перемогу, але в експертів галузі виникло до стратегії багато питань.
На думку оглядачів, ще одним провалом поляка на посаді УЗ є тарифи на вантажні перевезення, які залишаються досі низькі та несправедливі.
Експерти пишуть також про неспроможність Войцєха Бальчуна покінчити з «вагонним рекетом», адже великі промислові вантажовідправники досі скаржаться на нечесний розподіл вагонів. Щоб вирішити проблему, польський менеджер у липні 2016 року анонсував створення спеціальної автоматичної системи, яка вилучить людський фактор з процесу ухвалення рішень про розподіл вагонів. Однак за рік жодної роботи у цьому напрямку зроблено не було, - підсумовують оглядачі.
epravda.com.ua/Т.А.