За словами міністрів, що супроводжують у В’єтнамі президента Анджея Дуду, підписані у Ханої договори про співпрацю поглиблюють польсько-в’єтнамські відносини. За присутності президентів обох країн було підписано 8 договорів, що стосуються фінансів, вищої освіти, сільського господарства та охорони навколишнього середовища.
Очільник президентського кабінету Кшиштоф Щерський підкреслив, що на зустрічах президента Дуди з найважливішими в’єтнамськими політиками прозвучали слова про те, що для влади в Ханої Польща є пріоритетним партнером у Центральній Європі. У свою чергу, Польща прагне збільшити обсяги свого експорту до В’єтнаму. За даними польського уряду, це один з п’яти найбільш перспективних ринків світу, – каже міністр Щерський: «Ці підписані сьогодні договори становлять дуже добрий напрямок, бо завдяки фінансовому договору В’єтнам купуватиме в Польщі спеціалізовану техніку для пожежної служби, поліції, а також рятувальні кораблі. Окрім цього, добрим є бізнес-договір між фармацевтичними фірмами, яким передбачаються великі польські інвестиції тут у В’єтнамі. Це справді мільйони доларів, котрі були сьогодні на столі і котрі демонструють, що ці відносини мають дуже плідне майбутнє».
Так, зокрема, фінансовим договором передбачається, що Польща позичить В’єтнаму 250 млн євро. Завдяки угоді, підписаній міністрами, які відповідають за наукову галузь, має бути посилено академічний обмін між обома державами. Додатково, як пояснив віце-прем’єр Ярослав Ґовін, для Варшави важливо створити у в’єтнамських вищих навчальних закладах спеціалізацію, присвячену Польщі: «Це вивчення як культури, так і сучасної Польщі, початок викладання польської мови буде першим кроком. Окрім цього, важливим елементом угоди є також те, що завдяки ньому в’єтнамські навчальні заклади зможуть підписувати угоди з відповідними навчальними закладами у Польщі. Дотепер без такого загального міжурядового договору така двостороння співпраця була неможливою».
Натомість віце-міністр сільського господарства Ева Лєх розповіла, що 55% польського експорту до В’єтнаму складають сільськогосподарські товари. Польща шукає нових продуктів, що могли б потрапити на в’єтнамський ринок: «Ми б хотіли розширити наш портфель, скажімо, за рахунок яловичини та високорослої чорниці. Бо, наприклад, у 2015 році нам вдалося здобути ринок, якщо йдеться про постачання яблук, а зараз ми би хотіли піти на крок далі».
Обсяг торгівлі між обома країнами сягає 2 млрд американських доларів, а торговельний дефіцит Польщі у відносинах з В’єтнамом – 1,5 млрд. Пожвавлення цих взаємин має принести договір про зону вільної торгівлі між В’єтнамом і ЄС, щодо якого вже завершилися переговори. Польща підтримує його ратифікацію, однак, за словами Кшиштофа Щерського, серед країн Європейського Союзу немає згоди щодо цього питання. Частина з них виступає проти відкриття ринку ЄС для конкурентів з-поза Європи.
IAR/А.М.