На думку Міінстерства закордонних справ, листопадова резолюція Європйеського парламенту щодо верховенства права та демократії у Польщі містить несправедливі висновки та оцінки. «Представлена у ній теза про системну загрозу верховенству права у Польщі є безпідставною», - наголошено у спеціальному повідомленні МЗС Польщі.
15 листопада Європарламент схвалив документ, у якому, зокрема, висловив стурбованість у зв'язку із законопроектами про реформу судової системи Польщі та закликав польський уряд засудити «ксенофобський і фашистський» Марш незалежності, що відбувся 11 листопада у Варшаві. Європарламент закликав польський уряд дотримуватися засад верховенства права та основних прав, прописаних у Договорі про Євросоюз.
МЗС Польщі звертає увагу, що згідно із статтею 5 Договору про функціонування Європейського Союзу, організація судової системи належить до компетенцій держав-членів Спільноти. Вона також гарантує, що прийняті та запропоновані зміни щодо судоустрою відповідають стандартам ЄС, засаді поділу влади на три гілки та постановам конституції. Крім того, МЗС Польщі також запевняє, що легітимізація Конституційного суду є результатом демократичної легітимізації парламенту, який його вибирає. Нове законодавство «значною мірою бере до уваги рекомендації Венеціанської комісії», - йдеться у повідомленні.
Автори повідомлення коментують також тимчасову постанову Суду Європейського Союзу у справі заборони вирубування дерев у Біловезькій пущі. Вони наголошують, що роботи проводять там виключно у зв’язку з необхідністю забезпечення громадського порядку та запобігання незворотній шкоді природі.
Влада Польщі однозначно засуджує ксенофобські гасла під час цьогорічного Маршу незалежності, - запевняють в МЗС Польщі. Водночас у Варшаві додають, що ці випадки були маргінальними та ніколи не мали підтримки офіційної влади.
МЗС запевняє, що Польща віддана цінностям, що є в основі Євросоюзу і готова до конструктивної співпраці з євросоюзними органами.
Крім ухваленої 15 листопада резолюції, євродепутати ініціювали також процедуру запуску щодо Польщі 7 статті Договору про ЄС, що дозволяє введення проти Польщі санкцій, зокрема призупинення права голосу в ЄС. Резолюцію підтримало тоді шестеро європарламентаріїв з Польщі.
IAR/Т.А.