Logo Polskiego Radia
Print

У Польщі відбулися офіційні урочистості в 50-ті роковини «Березня’68»

PR dla Zagranicy
Lidia Iwaniuch 08.03.2018 19:00
Березневі події стали початком кінця комуністичної системи в Польщі
Варшавський університет - урочистості «Березня’68»Варшавський університет - урочистості «Березня’68»PAP/Jakub Kamiński

У Польщі відбулися офіційні урочистості в 50-ті роковини «Березня’68».

Президент Анджей Дуда на Ґданському вокзалі у Варшаві поклав вінок до меморіальної дошки полякам єврейського походження, котрих комуністична влада змусила виїхати з Польщі у 1968 році. Саме з Ґданського вокзалу ці люди почали покидати Варшаву.

Польський президент відкрив також у Варшавському університеті офіційні урочисті заходи, присвячені 50-й річниці протестів, зорганізованих студентами вишу у березні 1968 року.

У своїй промові на майдані Варшавського університету Анджей Дуда наголосив, що молоді люди, які тоді протестували, зрозуміли, що в державі немає свободи і незалежності. Президент підкреслив, що всі, хто на той час активно виступав проти комунізму, заслужив на назву героїв:

«Ви герої нашої свободи, так як Солідарність 80-х років, як прокляті солдати, як герої 56 року, так і ви є героями нинішньої польської незалежності. Незалежно від того, що ви сьогодні думаєте, які у вас переконання і погляди, для свободи і незалежності Польщі ви монументальні фігури», - сказав президент Дуда.

Анджей Дуда висловив жаль з приводу всіх тих, хто внаслідок подій «Березня’68» змушений був виїхати з країни і хто втратив своїх близьких.

«Прошу пробачити полякам, тодішній Польщі за ті ганебні дії, які були вчинені», - сказав президент.

8 березня 1968 року у Варшавському університеті почалися масові протести студентів проти свавілля комуністичної влади. Подією, що була стимулом для студентських протестів, була так звана справа «Дзядів» Адама Міцкевича у постановці режисера Казімєжа Деймека. Виставу різко розкритикувала верхівка комуністичної влади і в результаті виставу було знято.

Водночас у країні наростала політична криза, пов’язана з фракційною боротьбою всередині Польської об'єднаної робітничої партії, посилювалася антисемітська й антиіммігрантська пропаганда. З цієї причини Польщу мусило покинути кільканадцять тисяч євреїв.

IAR/Л.І.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти