«Лєх Качинський дивився за межі горизонтів, він бачив європейські проекти у макромасштабах», - сказав екс-президент України Віктор Ющенко, котрий з колишнім президентом Польщі, як запевнив Ющенко, дружив. Вони спільно брали участь, зокрема, у подорожі до Тбілісі у серпні 2008 року.
«Я згадую Лєха та Марію Качинських як дуже світлих людей. Я переконаний, що вони були поляками нової епохи. Лєх Качинський дивився за межі горизонтів, він бачив європейські проекти макромасштабів. Особисто для мене він був останнім великим регіональним лідером Східної Європи, з яким я мав честь бути друзями», - сказав Ющенко.
За словами Ющенка, з екс-президентом Польщі його об’єднували погляди, передусім бажання посилити роль нашого регіону у європейській політиці.
Екс-президент України згадав про їхню спільну разом з президентами Литви та Естонії подорож до Тбілісі у серпні 2008 року під час російсько-грузинської війни.
«Ми з Лєхом Качинським мали дуже подібні погляди. Ми не запитували про те, по кому подзвін московської агресії, бо ми знали, що цей подзвін також по нас. І що ми будемо наступними», - сказав він.
«Грузинам тоді потрібна була від нас солідарність. Бо сила саме у солідарності. Не у гвинтівках чи танках – це дрібниця. Я вважаю, що це була одна з наших найважливіших місій, бо завдяки солідарності ми показали, що ми набагато сильніші, ніж окупант. Ми глибоко вірили, що наша спільна сила є більшою, ніж усі можливості російської армії. Бо на нашому боці була правда, а отже на нашому боці був і Бог», - зазначив Ющенко.
За словами екс-президента, подібної міжнародної солідарності було надто мало, коли у 2014 році Росія напала на Україну.
«Нам бракувало її (солідарності) дуже тривалий час і тільки тепер можна сказати, що політична Європа починає прокидатися та розуміти, що Путін не боїться санкцій чи військової сили. Він боїться тільки нашої солідарності», - сказав Віктор Ющенко.
Екс-президент України нагадав про солідарну реакцію західного світу на нещодавню спробу отруєння у Великобританії колишнього підполковника російської військової розвідки Сєрґєя Скрипаля. Ющенко зауважив, що у 2004 році, коли він був прозахідним кандидатом на найвищу посаду в державі, його також намагалися отруїти діоксинами.
«Це способи боротьби з противниками, які Росія використовувала постійно. Я розумію причини цього. Політика, з якою я прийшов, була невигідною для Москви. Вона віддаляла від неї Україну, це була проєвропейська політика. Без України Росія ніколи не буде успішною. Україна є головною умовою успіху російського імперського проекту», - вважає Віктор Ющенко.
Політик зазначив, що саме тому Кремль захопив український Крим та призвів до конфлікту на Донбасі. «Так ми платимо за зближення із Заходом. Трагедія, що сталася у Великобританії, може повторитися у будь-якій країні. Це загроза для кожного з нас. Розуміння цього є величезною перемогою», - заявив екс-президент.
Екс-президент України вважає, що у його відносинах з Лєхом Качинським розуміння цієї загрози було дуже важливим. Він сказав, що саме тому так багато часу він присвятив відносинам між двома державами. «Їхньою підставою були спільні українсько-польські інтереси», - зазначив він.
За словами Ющенка, з Лєхом Качинським вони розуміли, що мусять йти до примирення, хоча йшлося про дуже важке минуле між двома народами.
«У нашій історії була багато подій, що важко коментувати навіть нині. Попри це, тогочасні контакти президентів двох держав були дуже активними, а у період, коли вони стали на чолі своїх країн, два народи змогли витягнути один одному руки, простити один одному провини та отримати відпущення», - сказав Ющенко.
«Пригадую пам’ятні заходи у Павлокомі, коли у 2006 році ми увічнювали пам'ять про жертв української трагедії. Коли я виступав, то побачив, що по щоці Лєха котиться сльоза. Пригадую також заходи у 2009 році на честь польських жертв у Гуті-Пеняцькій, де ми також були разом. На нас чекала група українських протестувальників з радикальними поглядами, котрі вигукували у наш бік: „Ганьба”. Для Лєха це було дуже боляче, адже ми насправді багато робили для примирення», - наголосив Ющенко.
На погляд Ющенка, незважаючи на подібні інциденти, у 2005-2010 роках українці та поляки стали між собою «насправді близькими». «Якби Ви тоді запитали українця, хто є його найближчим другом у Європі, то він відповів би, що поляк. Якби Ви запитали поляка, хто є його другом, то він відповів би, що українець. Я не мав тоді щодо цього жодних сумнівів. Нині їх маю», - відзначив екс-президент.
«Я далекий від думки, що до 2010 року всі проблеми між нами були розв’язані, але я переконаний, що тоді ці відносини були цілком інакшими, абсолютно ліпшими. Тому нині з прикрістю кажу, що поляки не зрозуміли, ким насправді був президент Лєх Качинський», - додав Віктор Ющенко.
PAP/Т.А.